Szpital pod lupą
Wyjazdowe posiedzenie Stałej Podkomisji Sejmowej Komisji Finansów Publicznych do kontroli realizacji inwestycji wieloletnich odbyło się w minionym tygodniu w Raciborzu. Podkomisja wizytowała inwestycje wieloletnie w województwach: łódzkim, małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim, które są realizowane za pieniądze z budżetu państwa. W Raciborzu przyglądała się stanowi prac przy wznoszeniu szpitala przy ul. Gamowskiej. Członkowie zapoznali się m.in. z ich przebiegiem oraz wydatkowaniem przyznanych funduszy.
Na Śląsku przyglądała się również zaawansowaniu budowy: drogi S-69 Żywiec-Zwardoń, drogowego przejścia granicznego Zwardoń-Myto, drogi ekspresowej Bielsko-Biała-Cieszyn, a także Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku. Zebrane wnioski posłużą do zaplanowania przyszłorocznych wydatków państwa na inwestycje centralne. Wydawane są one w ramach tzw. kontraktów regionalnych. Władze w Urzędzie Marszałkowskim przekazują plan potrzeb, który jest weryfikowany w Sejmie podczas prac nad budżetem, następnie do ustawy wpisywana jest konkretna kwota dla województwa, dzielona ostatecznie przez samorząd wojewódzki.W przypadku Raciborza komisja uznała, że budowa musi zostać zakończona jak najszybciej, a w planie funkcjonalnym nowego szpitala powinien znaleźć się także oddział zakaźny. Władze powiatu przedstawiły koncepcję funkcjonowania zakaźnego w osobnym obiekcie przy ul. Gamowskiej, który wcześniej planowany był jako budynek warsztatu. Członkowie podkomisji pozytywnie ocenili taką propozycję.
Planowane wykonanie robót w 2003 r. pozwoli przeprowadzić pozostałe oddziały funkcjonujące obecnie w starym budynku szpitalnym przy ul. Bema do nowego przy ul. Gamowskiej. W ramach Kontraktu Regionalnego Województwa Śląskiego, w 2003 r. Powiat Raciborski otrzyma na budowę Szpitala Miejskiego w Raciborzu środki w wysokości 15 mln zł. Ponadto z własnego budżetu Powiat Raciborski wyasygnuje na realizację inwestycji 2 mln zł. Planuje się przede wszystkim roboty na bloku A+E (łóżkowym) oraz dalsze prace na bloku B+F (diagnostyczno-łącznikowym) - mówi rzecznik prasowy Starostwa, Adam Misa.
(w)