Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (585) Data wydania: 25.06.03

Zwierzyna do raportu

Zakończyła się inwentaryzacja zwierzyny leśnej, której wyniki wpływają na limity odstrzałów ustalane dla kół łowieckich. Świadczą też o stanie przyrody.
Już dziesiąty rok z kolei inwentaryzację zwierzyny zamieszkującej lasy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie przeprowadził Instytut Badawczy Leśnictwa z Warszawy. Odbywa się ona metodą tzw. pędzeń próbnych. Liczenie to jest bardzo skomplikowane. Polega na wydzieleniu z całego kompleksu 10 proc. powierzchni w formie równomiernie rozmieszczonych w terenie pędzeń próbnych, tj. obszarów obejmujących od 2 do 4 oddziałów leśnych. Przez kilka dni myśliwi, leśnicy i specjaliści z IBL-u liczą na każdym z nich spotkaną zwierzynę. Wyniki poddawane są potem obróbce. Teoretycznie, policzone na 10 proc. powierzchni zwierzęta mogą stanowić 10 proc. całej miejscowej populacji. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Trzeba uwzględnić dane myśliwych i leśników, wyniki z poprzednich lat i wielkość rozrodu charakterystyczną dla gatunku.

Błąd przy szacowaniu musi być jednak jak najmniejszy. Wynik stanowi bowiem podstawę do określenia wielkości corocznego odstrzału dla kół myśliwskich, a ten z kolei nie może zaburzyć równowagi w miejscowym ekosystemie. Sprawa jest - z punktu widzenia lasu - bardzo delikatna. Zbyt mały odstrzał sprawi, że np. jelenie zwiększą swoją liczebność i będą szkodziły uprawom. Zbyt duży może w konsekwencji zakłócić funkcjonowanie populacji.

Wyniki tegorocznej inwentaryzacji wskazały na nadmierny rozrost populacji dzika, którego doliczono się 156 sztuk. Zwierzę, choć jest sprzymierzeńcem lasu, czyni jednak coraz większe szkody w uprawach, za które muszą płacić Lasy Państwowe. W lesie i na polach doliczono się 507 lisów. Ich populacja szybko rośnie, przez co - poprzez odstrzały - będzie prawdopodobnie zredukowana. Spada natomiast liczba zajęcy. Doliczono się ich zaledwie 403. Przyczyny tego są dwie; nadmierna liczba lisów oraz zmiany cywilizacyjne, które sprawiają, że zające czują się na tych terenach źle - objaśnia nadleśniczy Zenon Pietras.

Nie zmieni się polityka odstrzałów w przypadku saren i jeleni. Ich populacje mają pozostać na obecnym poziomie. Podczas pędzeń oszacowano również populacje innych gatunków. Wyniki pokazują, że lasy zamieszkuje: 138 kuropatw, 850 bażantów, 26 jenotów i 15 kun.

(waw)