Jubileusz najmniejszej parafii
Zaledwie 386 osób mieszka na terenie parafii p.w. św. Anny w Gamowie. Jest najmniejsza na ziemi raciborskiej, ale jednocześnie zaliczana do najaktywniejszych pod względem duszpasterskim i gospodarczym w diecezji opolskiej. Niezwykłe i ciekawe są jej dzieje. Pierwsze wzmianki o Gamowie ukazały się już w XIII wieku. Wieś należała wówczas do majątku skarbowego księstwa raciborskiego.
W 1486 r. przeszła na własność kolegiaty aż do jej zniesienia w 1810 r. Mieszkańcy uczęszczali wówczas do kościoła parafialnego w Modzurowie. We wsi już w tym czasie znajdowała się drewniana kapliczka p.w. św. Anny. Dzięki dzierżawcy folwarku gamowskiego Tomaszowi Jedliczce zastąpiono ją murowaną, której poświęcenia dokonano 11 października 1729 r. Szerzący się od XVI wieku luteranizm na tym terenie spowodował odstąpienie wielu wiernych od Kościoła katolickiego. Jednak po wypędzeniu protestanckich kaznodziei, zabrakło księży. Wtedy też dokonano połączenia parafii Modzurów a w tym Gamowa z Grzędzinem i do 1870 roku miały one wspólnego proboszcza. Jeszcze w 1848 r. przebudowano murowaną kaplicę do rozmiarów obecnej świątyni. W wyniku długoletnich starań wieś otrzymała w 1856 r. lokalnego kapelana, ale nadal należała do parafii w Modzurowie. Dopiero w 1872 r. w Gamowie powstała samodzielna parafia p.w. św. Anny. Proboszczem był między innymi od 1888 r. aż do roku 1899 ks. Tomasz Tonk, pochodzący z Pietrowic Wlk.Po jego śmierci następcą został mianowany ks. Franciszek Powolik. Dzięki jego staraniom w latach 1911 - 1913 odnowiona została elewacja kościoła, odrestaurowano wnętrze świątyni i ufundowano nowe organy. W 1920 r. administratorem parafii został ks. Augustyn Strzybny, proboszcz z Modzurowa, który pełnił także obowiązki dziekana dekanatu Łany. Ale już 9 września tego samego roku mianowanie na proboszcza w Gamowie otrzymał ks. Alfred Ślosarczyk, pochodzący z Ćwiklic w powiecie pszczyńskim. Parafia liczyła wówczas ok. 700 wiernych. Ks. Ślosarczyk był tam duszpasterzem aż do swojej śmierci w roku 1955. Został pochowany na gamowskim cmentarzu.
Kolejnym proboszczem w latach 1955 - 1958 został ks. Kazimierz Kowalczyk. Po jego odejściu obowiązki gospodarza parafii przejął ks. Paweł Gawron z Bytomia. Udało mu się wiele zdziałać w sferze gospodarczej. Wybudował nową wieżę oraz zmienił więźbę dachu i pokrył ją blachą ocynkowaną. Zadbał również o postawienie nowej plebanii. Po jego odejściu na emeryturę w 1985 r. następcą został ks. Jerzy Genser, pochodzący z Żywca. Przedtem był jakiś czas ojcem duchownym w seminarium. Swoją wiedzę teologiczną wykorzystywał również podczas głoszenia słowa Bożego w innych parafiach. Był kapłanem skromnym, gorliwym i dobrodusznym. W budynku starej, gamowskiej plebanii utworzył schronisko dla bezdomnych mężczyzn im. Brata Alberta. W ciągu roku w placówce zamieszkiwało ok. 700 osób z różnych stron Polski. Ks. Genser w sierpniu 1998 r. odszedł na emeryturę. Zmarł 8 kwietnia 2003. w nyskim domu księży emerytów i w tym mieście został pochowany. Następnych proboszczów gamowskich bardzo szybko Bóg odwoływał do wieczności. Ks. Zdzisław Kozak zmarł nagle po 33 dniach duszpasterzowania. Jego zwłoki spoczywają również na miejscowym cmentarzu. Nowy administrator parafii ks. Roman Śmiech z Zabrza doprowadził do wyburzenia starej plebanii i wybudowania w tym miejscu groty kamiennej ku czci Najświętszej Maryi Panny. Po niespełna roku, podczas wyjazdu na odpust do Rudnika, przy drodze wylotowej z Gamowa uległ wypadkowi samochodowemu i zmarł po przewiezieniu do szpitala. Od grudnia 1999 r. do lipca 2000 r. obowiązki administratora powierzono emerytowanemu kapłanowi ks. Józefowi Rozwadowskiemu. Za jego gorliwość oraz serdeczność parafianie darzyli go sympatią i szacunkiem. Nowym proboszczem w sierpniu 2000 roku został ks. Edmund Pośpiech urodzony w Poznaniu, który przedtem był wikariuszem w par. św. Mikołaja w Raciborzu. Dzięki jego staraniom i ofiarności mieszkańców Gamowa przed jubileuszem 275-lecia kościoła w 2001 r. odnowiona została elewacja świątyni wraz z wieżą a w tym roku dokonano renowacji prezbiterium, ołtarza głównego, witraży okiennych, wykonano nową posadzkę z marmuru i wymalowano wnętrze kościoła. Warto dodać, iż na terenie parafii znajduje się 6 kapliczek, 12 krzyży przydrożnych oraz 3 figury świętych. Te obiekty sakralne mają charakter wotywny. Wszystkie są zadbane i pielęgnowane, nie tylko z okazji jubileu-szu kościoła.
W Gamowie ludzie są pracowici i bardzo pobożni. Znana maksyma: „Módl się i pracuj” tam realizowana jest tradycyjnie od wielu lat. To niewątpliwie wyniki gorliwej pracy duszpasterskiej kolejnych proboszczów a najwięcej obecnego ks. Edmunda Pośpiecha.
W parafii istnieje 17 róż różańcowych. Na niedzielnych nabożeństwach popołudniowych jest zawsze pełny kościół wiernych. Ks. Edmund wprowadził do stałych uroczystości nabożeństwa fatimskie, które odprawiane są każdego 13 dnia miesiąca od maja do października przy grocie lurdzkiej. Codziennie o godz. 21.00 z wieży kościelnej rozlega się bicie dzwonu na apel jasnogórski. Wtedy większość rodzin gromadzi się w domach na wspólnej modlitwie.
Nasi parafianie chętnie i licznie biorą udział w pielgrzymkach - twierdzi ks. Edmund Pośpiech. Ostatnio wśród młodzieży z dekanatu Pietrowice Wlk. wyjeżdżającej autokarem na nocne czuwanie w Lednicy było aż 19 osób z Gamowa. Przez cały rok, co tydzień w piątkowy wieczór na mszy św. spotykają się dzieci i młodzież. Frekwencja jest imponująca w porównaniu do liczby 386 mieszkańców parafii. Wśród dorosłych aktywną działalność prowadzi zespół CARITAS a ostatnio również parafialny zespół synodalny, skupiający przedstawicieli wszystkich stanów. Jest w tym sporo zasług obecnego proboszcza. Dla tej najmniejszej parafii w diecezji opolskiej z własnym duszpasterzem, rocznica 275-lecia kościoła p.w. św. Anny jest wielkim wydarzeniem religijnym i historycznym. Uroczystości jubileuszowe połączone z odpustem ku czci patronki św. Anny odbędą się w niedzielę 27 lipca. Sumie o godz. 11.00 przewodniczyć będzie ks. biskup. Natomiast 9 listopada podczas tzw. małego odpustu czyli kiermaszu obchodzona będzie rocznica poświęcenia gamowskiego kościoła.
Proboszcz ks. Edmund Pośpiech zaprasza na te uroczystości wszystkich mieszkańców ziemi raciborskiej.
Krystian Niewrzoł