Historia w jednym palcu
Wystąpiło jedenaście dwuosobowych drużyn z różnych filii bibliotecznych podległych MiPBP w Raciborzu. Pytania były zróżnicowane: od najłatwiejszych po najtrudniejsze. Oto przykładowe: „Czego doszukali się raciborscy archeolodzy przekopując Rynek podczas przebudowy?”, „W którym roku rząd pruski podjął decyzję o sekularyzacji majątku ziem śląskich?”, „Jakie reformy w mieście przeprowadził książę Przemysł?”, „Co stało się z raciborską gałęzią dynastii Piastów wraz ze śmiercią ks. Leszka?”, „Z jakiego wieku pochodzi obecny, przyzamkowy browar w Raciborzu?”.
Młodzież do turnieju przygotowywała się korzystając z książek autorstwa raciborskich publicystów: Grzegorza Wawocznego, Norberta Miki, Janusza Nowaka i Pawła Newerli. Uczniowie klas VI szkół podstawowych oraz I i II gimnazjalnych mieli naprawdę duży zakres wiedzy do przyswojenia. Wydawało się nam, że niektóre pytania są bardzo trudne. Ku naszemu zaskoczeniu uczestnicy wspaniale sobie z nimi poradzili, prezentując wysoki poziom swojej wiedzy - relacjonuje bibliotekarka Jolanta Kamińska.
Jury przyznało I nagrodę drużynie z Filii nr 2 na Ostrogu, którą tworzył Adrianna Maślanka i Aleksandra Dziki. II miejsce zdobyli reprezentanci Biblioteki Gminnej w Tworkowie: Laura Seidel i Mateusz Stottko, III miejsce przypadło w udziale Filii nr 10 tworzonej przez Anetę Ruzik i Wiktorię Jary.
E.H.