Europejska lekcja
Co młody człowiek powinien wiedzieć o Unii Europejskiej oraz jak będzie wyglądała rzeczywistość w Polsce po 1 maja? To tematyka zorganizowanej w Społecznej Szkole Podstawowej lekcji, poświęconej tematyce unijnej. W spotkaniu wzięli udział także gimnazjaliści i licealiści.
Gościem, który odpowiadał na stawiane przez uczniów pytania był Andrzej Markowiak, poseł RP. Zaprosiliśmy go do szkoły, bo jest on przecież pierwszym źródłem informacji - mówi Gabriela Habron - Rokosz, dyrektorka szkoły.Dowiedzieliśmy się wielu ważnych rzeczy - zapewnia Aldona Kurczuk, uczennica II klasy LO. Pan poseł sprowadził nas trochę na ziemię. Powiedział, że 1 maja będzie wielka uroczystość i fajerwerki, ale następnego - wszystko będzie jak dawniej. Rzeczywistość nie zmieni się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
W rozmowach z uczniami poseł podkreślał, że dobre wykształcenie jest szansą na to, by dzisiejsza młodzież mogła z powodzeniem konkurować na unijnym rynku pracy. Opowiadał także o mechanizmach funkcjonowania polskiego oraz europejskiego parlamentu. W ramach rewizyty zaprosił uczniów RTO „Szkoła” do Warszawy.
Interesuję się tematyką Unii Europejskiej oraz wiedzą o społeczeństwie i państwie - mówi Aldona. Jednak na razie jest to wiedza książkowa. Wizyta w Warszawie, gdzie będziemy mogli na własne oczy zobaczyć od wewnątrz polski parlament, pozwoli nam zobaczyć praktyczną stronę funkcjonowania tej instytucji.
Podobne zainteresowania ma także Natalia Glinka. Wspólnie z Aldoną startowały w olimpiadzie z wiedzy o społeczeństwie. Doszły do etapu okręgowego. Uważają, że młodzi ludzie powinni interesować się sytuacją polityczną w kraju oraz za granicą. Obojętność jest zła, bo to właśnie przez nią nie będziemy mogli odnaleźć się w świecie - mówi Aldona.
(A.P.)