Numer: 12 (622)
Data wydania: 16.03.04
17 marca Wojewódzki Sąd Administracyny w Gliwicach ma wydać orzeczenie w sprawie ze skargi byłego radnego Chorzowa, któremu wojewoda wygasił zarządzeniem zastępczym mandat i wezwał tamtejszą Radę do uzupełnienia jej składu o nową osobą. Została nią Małgorzata Kantorowska, znana z rozbieranych sesji. O objęciu przez nią mandatu było głośno w ogólnopolskich mediach. Ważność jej mandatu stoi jednak po znakiem zapytania. WSA orzeknie bowiem, czy zarządzenie zastępcze wojewody jest wykonalne od chwili jego wydania, czy też dopiero z momentem orzeczenia sądu administracyjnego jeśli zostanie do niego zaskarżone. Jeśli wojewoda wygra, wówczas słuszne będzie jego postępowanie w sprawie radnych z Raciborza Tadeusza Wojnara i Marii Wiechy. Przypomnijmy, że powodem unieważnienia uchwał z dwóch ostatnich sesji są właśnie zarządzenia zastępcze wojewody, które jego zdaniem pozbawiają radnych mandatu niezależnie od złożonej skargi. Jeśli WSA w Gliwicach orzeknie na korzyść radnego z Chorzowa, wówczas działanie wojewody z unieważnieniami uchwał radnych z Raciborza okaże się niezgodne z prawem. O wyniku postaramy się poinformować w następnym numerze.
12 marca w Urzędzie Marszał-kowskim w Katowicach odbyło się posiedzenie Regionalnego Komitetu Sterującego. Dotyczyło wykorzystania środków w związku z oszczędnościami powstałymi w wyniku realizacji inwestycji w ramach projektów „Małe Inwestycje Infrastrukturalne” - Program Phare 2000 Spójność Społeczna i Gospodarcza. Zgodnie ze stanowiskiem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, dla nie rozliczonych jeszcze inwestycji, oszczędności mogą zostać wykorzystane poprzez zwiększenie dofinansowania ze środków programu Phare do maksymalnego poziomu 75 proc. lub beneficjenci mogą wykonać dodatkowe działania bezpośrednio powiązane z realizowaną inwestycją. Członkowie RKS zapoznają się ze złożonymi przez beneficjentów projektami. W posiedzeniu weźmie również udział wicestarosta Adam Hajduk, który jest członkiem RKS.
9 marca w Rybniku odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Wziął w nim udział wicestarosta Adam Hajduk.
Przypominamy jeszcze raz: od 23 lutego przestało funkcjonować Ambulatorium Izby Przyjęć przy ul. Bema 5 Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Od tej pory pacjenci przyjmowani są jedynie w Ambulatorium uruchomionym w nowej siedzibie szpitala przy ulicy Gamowskiej 3.
10 marca w Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu odbył się Konwent Wójtów, Burmistrzów, Prezydenta Miasta i Starosty Powiatu Raciborskiego.
Ogłoszono I edycję konkursu ofert na zadania publiczne województwa śląskiego w dziedzinie polityki społecznej, w tym prowadzenie działań na rzecz wyrównywania poziomu życia mieszkańców województwa. Zadania w dziedzinie polityki społecznej realizowane będą poprzez programy celowe na rzecz: przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób długotrwale bezrobotnych; wsparcia osób starszych w środowisku lokalnym oraz osób niepełnosprawnych chcących uzyskać zatrudnienie. Wnioski o dofinansowanie mogą składać podmioty nie zaliczane do sektora finansów publicznych i nie działające w celu osiągnięcia zysku, realizujące zadania z obszaru polityki społecznej na terenie województwa śląskiego. Pierwsza edycja konkursu obejmuje oferty przedsięwzięć, których realizacja rozpoczyna się przed 31 maja 2004 roku. Szczegółowych informacji udziela Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego w Katowicach (tel. (32) 20-77-948, 20-78-835). Wnioski należy składać do 8 kwietnia w sekretariacie ROPS (ul. Powstańców 41a, VI piętro, pok. 609) lub nadsyłać drogą pocztową (o terminie wpływu decyduje data stempla pocztowego). Warunki konkursu oraz formularze wniosków dostępne są także w Międzywydziałowym Zespole Zadaniowym w Bielsku-Białej, (ul. Piastowska 40, tel. (33) 822-98-25, 813-62-12, Międzywydziałowym Zespole Zadaniowym w Częstochowie, (ul. Sobieskiego 7, tel. (34) 324-94-71, 324-50-31 w. 413 oraz na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
24 marca Raciborskie Centrum Kultury przy ul. Chopina zaprasza do biblioteki miejskiej w Opawie na wernisaż wystawy fotograficznej Bolesława Stachowa i Michała Fity pt. „Kronika wypadków prowincjonalnych”. Otwarcie o godz. 18.00.
Do 9 kwietnia na terenie Raciborza prowadzona będzie deratyzacja. Do wyłożenia trutki w nieruchomościach mieszkalnych i użytkowych, obiektach handlowych, sklepach, magazynach, obiektach przemysłowych, fabrykach, wytwórniach i przetwórniach spożywczych, w obiektach kolejowych oraz na terenie gospodarstw rolnych zobowiązani są wszyscy właściciele, zarządcy i administratorzy tych nieruchomości.
Zakończono prace nad Projektem Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego wraz z Prognozą Oddziaływania na Środowisko. Jest to dokument określający organizację struktury przestrzennej regionu. W projekcie planu uwzględniono zadania i inwestycje o charakterze ponadlokalnym. Gotowy dokument bierze pod uwagę opinie gmin i powiatów zgłoszone w toku społecznych konsultacji. Prace nad Projektem Planu przyspieszono w lipcu 2003 r. Towarzyszyła im procedura konsultacji z samorządami lokalnymi w Bielsku- Białej, Częstochowie, Katowicach oraz Rybniku. Odbyły się także dwa fora tematyczne. Po zapoznaniu się z projektem gminy i powiatu złożyły około 200 wniosków oraz opinii dotyczących dokumentu. Projektu Planu został pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzką Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną. Komisja stwierdziła, że Projekt spełnia wszelkie wymogi formalno-prawne. Dotychczasowa konsekwentna realizacja przyjętego harmonogramu prac daje szanse na terminowe uchwalenie Planu przed 11 lipca 2004 r. W drugiej dekadzie marca dokument Projektu Planu wraz z „Prognozą oddziaływania na środowisko” zostanie przekazany konsultacji samorządom lokalnym oraz instytucjom administracji rządowej. Będą one miały 40 dni czasu na wyrażenie swoich opinii dotyczących Projektu Planu Zagospodarowania. W najbliższym czasie dokument zostanie upubliczniony i będzie dostępny na stronie internetowej Województwa Śląskiego.