Wieści gminne
Od 21 stycznia w Ośrodku Zdrowia w Krzyżanowicach rozpoczęły pracę dwie nowe poradnie: dermatologiczna - czynna w środy od 16.00 do 18.00, logopedyczna - czynna w środy od 16.00 do 18.00. Do poradni logopedycznej obowiązuje skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, natomiast z usług poradni dermatologicznej można korzystać bez skierowania.
W maju, jak zapowiada Urząd Gminy, zostanie zorganizowana wywózka odpadów wielkogabarytowych.
Unieważniono przetarg na obsługę bankową gminy. Zgłosiły się dwa banki. Ofertę jednego z nich musiano odrzucić. Prawo nakazuje w tej sytuacji unieważnić przetarg. Wkrótce, jak informuje wójt Franciszek Marcol, zostanie rozpisany nowy.
Sołtys Górek Śląskich Józef Pawliczek zorganizował Dzień Kobiet dla obecnych i byłych pracowników szkoły, zarówno nauczycielek jak i pań z obsługi.
18 marca rozstrzygnie się przetarg na budowę sali gimnastycznej w Zawadzie Książęcej. Dotychczas specyfikację przetargową pobrało aż szesnaście firm.
Dobiegła końca budowa nowego oświetlenia ul. Ustronnej w Nędzy. W dalszej kolejności zostaną uzupełnione brakujące punkty w Ciechowicach.
W 2004 r. firma Rethmann PUS Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach będzie odbierała worki z posegregowanymi odpadami z plastiku i szkła z terenu gminy Nędza: 8 kwietnia, 3 czerwca, 12 sierpnia, 7 października, 16 grudnia.
Od 1 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nędzy czynne jest ogólnodostępne stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu.
Rud Kuratorium Oświaty najprawdopodobniej nie wyrazi zgody na likwidację szkoły podstawowej w Szonowicach. Uchwałę o likwidacji placówki podjęła na ostatniej sesji Rada Gminy w Rudniku. By mogła wejść w życie potrzebna jest jednak pozytywna opinia władz kuratoryjnych.
We wszystkich sołectwach, poza Brzeźnicą, zakończyły się zebrania wiejskie. Omówiono sprawy bieżące i bezpieczeństwa. W spotkaniach z mieszkańcami uczestniczyli policjanci. Wybrano również delegatów na walne zgromadzenie spółki wodnej. Na zgromadzeniu tym władze otrzymały absolutorium z wykonania swoich obowiązków za 2003 r. oraz przyjęto plan działań na rok bieżą W ramach realizacji programu kanalizacji gmin dorzecza Górnej Odry w gminie Rudnik, jak ostatecznie zapisano w dokumentacji technicznej, wykonane zostaną 54 kilometry sieci. Koszt jej budowy oszacowano na 20 mln zł. 85 proc. kosztów zostanie pokryte z unijnego funduszu Spójności. Resztę musi znaleźć gmina. Prace mają się zakończyć w 2008 r.
Gmina zakupiła 145 nowych, energooszczędnych oprac świetlnych o wartości 200 zł każda.
Pietrowice Wielkie Trwają intensywne przygotowania do kolejnej Regionalnej Wystawy Budownictwa „Ogród. Systemy grzewcze. Wnętrza”. Odbędzie się ona 15 i 16 maja. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego został Henryk Marcinek. Producenci wykazują duże zainteresowanie imprezą. Co roku cieszy się ona również popularnością wśród mieszkańców powiatu raciborskiego, wodzisławskiego, rybnickiego i głubczyckiego.
Władze gminy wciąż apelują o dokładniejszą selekcję odpadów, szczególnie tych które mają trafić do worków. Te zanieczyszczone nię będą bowiem odbierane przez pracowników firmy Naprzód. Worki na odpady segregowane można odbierać bezpłatnie u sołtysów lub w Urzędzie Gminy.
Kornowac Jubileusz 50-lecia kapłaństwa obchodzili pogrzebieńscy salezjanie ks. Franciszek Kielar i Florian Grzesi 8 marca, z okazji Dnia Kobiet, wójt Józef Stukator spotkał się z byłymi i obecnymi pracownicami gminnych jednostek organizacyjnych.
27 lutego wójt Józef Stukator uczestniczył w konwencie wójtów i burmistrzów śląskich w Żywcu. Omawiane były sprawy gospodarki odpadami.
Na niwie sportowej rywalizowali samorządowcy z Kornowaca i Pszowa. W nowej hali w Kornowacu rozegrano mecz piłki nożnej (remis 3:3) oraz siatkówki (2:1 dla Pszowa). Ustalono, że współpracę nawiążą komisje oświaty rad z obu gmin.
Zakończyły się akcje sprawozdawcze w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych oraz sprawozdawczo-wyborcze w klubach sportowych. Nowym prezesem LKS-u w Rzuchowie został Radosław Łuszcz. Nastąpiły przetasowania w zarządach pozostałych klubów. Prezesi (Henryk Zając w Kornowacu i Wincenty Kijak w Kobyli) pozostali.
Sesja Rady Gminy z 26 lutego poświęcona była sprawom kultury fizycznej i sportu. Radni uznali, że w większym stopniu sport musi być upowszechniany wśród młodzieży. Przy finansowaniu klubów zaakceptowano tzw. system punktowy, który uzależnia wysokość gminnej dotacji m.in. od poziomu rozgrywek, liczby zawodników i opłat startowych. Warto też dodać, że w Pogrzebieniu powstał klub judo.
Kolejna sesja Rady Gminy odbędzie się 25 marca. Tematem głównym dyskusju będzie wykonanie planu społeczno-gospodarczego i budżetu za 2003 r. Jeśli do tego czasu sprawozdanie z wykonania budżetu zatwierdzi Regionalna Izba Obrachunkowa, wówczas radni będą mogli głosować nad udzieleniem wójtowi Józefowi Stukatorowi absolutorium. Omówione zostaną również sprawy związane z działalnością Ośrodka Pomocy Społecznej oraz służby zdrowia.