Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (623) Data wydania: 23.03.04

Poradnik podatnika

                
Najczęściej zadawane przez podatników pytania dotyczące niemieckich rozliczeń podatkowych.
- Co jest podstawowym obowiązkiem osób ubiegających się o zwrot niemieckiego podatku dochodowego?
- Osoba chcąca uzyskać zwrot niemieckiego podatku dochodowego ma obowiązek przedstawienia niemieckiemu urzędowi skarbowemu sumę dochodów osiągniętą na terenie Niemiec w danym roku podatkowym. Jest ona zawarta w karcie podatkowej - Lohnsteuerkarte.
- Czy urząd skarbowy w Niemczech może żądać od Polaka ubiegającego się o zwrot podatku informacji o jego dochodach uzyskanych w danym roku podatkowym na terenie Polski?
- Każdy Polak, który nie przepracował 183 dni na terenie Niemiec, ma obowiązek potwierdzenia wysokości lub braku polskich dochodów na specjalnie przeznaczonym do tego celu dwujęzycznym formularzu. Niemiecki Finanzamt określił górną kwotę dochodu w Polsce, której nie może przekroczyć niemiecki podatnik. Próg dopuszczalnego dochodu w Polsce wynosi ok. 2000 €. W przypadku dochodu w Polsce przekraczającego taką kwotę, niemiecki Urząd Skarbowy ma prawo do wydania decyzji o odrzuceniu zeznania podatkowego.
- Wejście Polski do Unii Europejskiej wiąże się z wprowadzeniem wielu nowych przepisów prawnych, również w sferze podatkowej. Czy w związku z tym możemy oczekiwać, że osoby z wysokimi dochodami w Polsce uzyskają zwroty niemieckiego podatku?
- Przyjęcie Polski do grona krajów Unii Europejskiej wprowadzi wiele zmian. Oczekujemy, iż jedną z nich będzie zwiększenie dopuszczalnej kwoty dochodów w Polsce dla osób składających niemieckie zeznania podatkowe.
- Co oznacza dokładnie przepis mówiący o możliwości rozliczania niemieckich kart podatkowych wyłącznie do dwóch lat wstecz?
- Ta kwestia nie jest dla wszystkich podatników zupełnie oczywista. Przykład odnieśmy do obecnego roku 2004. Podatnicy często pytają, czy ich zeznania podatkowe za rok 2001, złożone w poprzednim roku kalendarzowym i czekające na rozpatrzenie, nie będą odrzucone przez Finanzamt, skoro rok 2001 nie jest już rozliczany? Wszystkie dokumenty za rok 2001, które wpłynęły do Finanzamt w poprzednim roku, są lub będą rozpatrzone, ponieważ ostateczny termin ich złożenia (31.12.2003) został zachowany.
- Jakie procedury pozwalają na maksymalizację szans w odzyskaniu całości zapłaconego podatku?
- Niemieckie regulacje prawne wyraźnie określają ulgi podatkowe, dzięki którym podatnik może uzyskać większą cześć, a nawet całość zapłaconego podatku. Skuteczność polega na umiejętnym dostosowaniu ulg do indywidualnej sytuacji podatnika. Koszty podlegające odliczeniu zostały wyszczególnione w niemieckiej ustawie o podatku dochodowym (Einkommensteuergesetz).
- Jakie dokumenty należy dołączyć do zeznania podatkowego, aby potwierdzić koszty związane z pracą w Niemczech?
- Jest to uzależnione od rodzaju ulgi wykorzystywanej przez podatnika. Mogą to być rachunki za paliwo, rachunki z kantorów, zaświadczenia wydawane przez biuro podatkowe, a potwierdzane przez polskie urzędy. Dobranie odpowiedniej ulgi podatkowej jest zadaniem osoby sporządzającej rozliczenie roczne.
- Czy decyzja niemieckiego Urzędu Skarbowego odnośnie wysokości kwoty przyznanego zwrotu podatku dochodowego jest decyzją ostateczną, czy też istnieje możliwość odwołania się od decyzji?
- Przepisy niemieckiego prawa podatkowego dopuszczają trzydziestodniowy okres, w czasie którego można odwołać się od decyzji Finanzamt. Odwołanie musi być odpowiednio uzasadnione i udokumentowane przez podatnika.
- W jaki sposób Finanzamt informuje podatnika o decyzji w sprawie jego zeznania podatkowego?
- Decyzja taka to dokument o nazwie „Bescheid”. Oprócz danych osobowych zawiera ona istotne dla podatnika informacje:
- kwota przyznanego podatku dochodowego,
- kwota przyznanego podatku solidarnościowego
- kwota przyznanego podatku kościelnego.
Suma tych trzech pozycji daje całościową kwotę zwróconego podatku. Decyzja zawiera ponadto opis ulg podatkowych uznanych przez niemiecki urząd skarbowy.
- Czy każdy pracownik podejmujący pracę w Niemczech płaci podatek kościelny?
- Podatek ten płaci tylko ten podatnik, który przynależy w Niemczech do wspólnoty wyznaniowej. Kirchensteuer potrącany jest z zarobku pracownika, podobnie jak podatek dochodowy.
- Czy występują różnice w zasadach rozliczania podatku w poszczególnych niemieckich Landach?
- W Landzie Bayern podatek kościelny rozpatrywany jest w innej instancji, niż w pozostałych Landach. Podatnik otrzymuje w pierwszej kolejności zwrot podatku dochodowego i solidarnościowego, a dopiero później podatku kościelnego. Wysokość naliczonego podatku w Bawarii jest o 1% niższa w stosunku do większości innych Landów.

Na podstawie informacji
Kancelarii K&W