Wzajemnie się ubogacamy
Racibórz jest miastem znanym ze swojej otwartości i wrażliwości na problemy społeczne. Realizowany jest tu m.in. „Program Zapobiegania Wykluczeniu Społecznemu Osób i Rodzin Bezdomnych” na terenie Domu dla Bezdomnych „Arka N.” i Noclegowni w Raciborzu-Sudole, Centrum Matki z Dzieckiem „Maja” w Miedoni oraz z lokatorami mieszkań readaptacyjnych przy ul. Poprzecznej w Raciborzu.
Wszystkie te ośrodki prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka „Tęcza”, które tworzy grupa działających społecznie osób. W kwietniu Stowarzyszenie obchodzić będzie pierwszą rocznicę powstania. Utrzymuje się ze środków pieniężnych wypracowanych przez mieszkańców wspomnianych ośrodków, dotacji miejskiej i środków z OPS należnych za pobyt osób korzystających z pomocy społecznej. Etatowych pracowników jest tu zaledwie trzech - to ścisła obsługa administracyjna. Dzialalność opiera się w dużej mierze na wolontariuszach. Funkcjonuje u nas stereotyp myślowy, że wolontariat to działanie na rzecz innej osoby za darmo. Tymczasem nas ubogaca kontakt z tymi ludźmi. Czuję, że to co robię ma sens - mówi Katarzyna Dutkiewicz, jedna z wolontariuszek. Ośrodki, które prowadzimy to przystanek w życiu tych ludzi, a nie miejsce docelowe. Umożliwiamy im korzystanie z pomocy psychologicznej i zajęć terapeutycznych, po to, by byli silniejsi i dawali sobie radę w samodzielnym życiu. Realizowane są programy terapeutyczne „Ku zdrowiu” w Domu dla Bezdomnych, zaś w Mai - „Z deszczu pod tęczę”. Z mieszkań readaptacyjnych przenoszą się do lokali socjalnych lub komunalnych. Jeżeli nie poradzą sobie, mają możliwość powrotu. Marzy nam się, aby bardziej zintegrować ich ze społeczeństwem - żeby ludzie przestali ich traktować jak trędowatych. Chcemy też utworzyć Centrum Praw Kobiet przy Stowarzyszeniu „Tęcza”. Staramy się, aby nasi podopieczni angażowali się w prace na rzecz mieszkańców miasta - dodaje Alina Litewka-Kobyłka, prezes Stowarzyszenia.
W grudniu, z inicjatywy Stowarzyszenia, w Raciborzu odbyło się I Ogólnopolskie Forum Feniksów. W dwudniowym spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób z całej Polski, którym udało się pokonać bezdomność. Ludzie ci mieszkają obecnie we własnych mieszkaniach i posiadają własne źródło dochodu. W programie forum znalazły się m.in. wykłady o profilu edukacyjno-terapeutycznym, warsztaty mające na celu wypracowanie strategii zapobiegania bezdomności i prowadzenia skutecznej pracy terapeutycznej z osobami bezdomnymi oraz integracyjne zajęcia o charakterze kulturalno-rozrywkowym. Celem spotkania było wzmocnienie uczestników w dokonanym wyborze prowadzenia zdrowego, konstruktywnego stylu życia oraz wypracowanie nowych form pracy z osobami bezdomnymi, zwiększając tym samym szansę ich powrotu do zdrowego funkcjonowania społecznego.
E.H.