Kroszonek malowanie
Rozstrzygnięto gminny konkurs kroszonkarski. W tym roku miał on szczególny wymiar. W jury był starosta, a najlepsze prace powędrowały na wystawę pisanek z całego świata w starym opactwie w Rudach.
W zmaganiach wzięło udział siedemdziesiąt dzieci ze szkół w gminie Nędza. Podzielono ich na dwie kategorie: klasy I-III oraz IV-VI. Mieli za zadanie wykonać dowolną techniką, własnoręcznie, w domu lub podczas specjalnie zorganizowanych warsztatów, dwie kroszonki. Trzecie jajko należało ozdobić podczas wielkiego finału 2 kwietnia w szkole w Nędzy.W jury nie zasiadał byle kto; Ulli Schnorr z niemieckiego powiatu Märkischer, która przekazała zebraną przez siebie największą na świecie kolekcję pisanek rudzkiemu opactwu, ks. Jan Rosiek, dyrektor odbudowy zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach oraz Małgorzata Drożdż, ekspert od zdobienia wielkanocnych jajek. Dzieci odwiedzili honorowi patroni starosta Henryk Siedlaczek oraz wójt Franciszek Marcol.
W kategorii uczniów klas I-III pierwsze miejsce zajęła Oktawia Drożdż z Górek Śląskich, drugie Martyna Elsner z Nędzy, a trzecie Klaudia Zimoń z Górek. Wyróżnienie przyznano Marzenie Targosz z Nędzy. W kategorii klas IV-VI najlepsza okazała się Sonia Pawłowska z Zawady Książęcej. Kolejne miejsca zajęły Linda Tomańska i Aneta Niedośpiał, obie z Nędzy. Wyróżnienie otrzymała Edyta Wollnik z Nędzy. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.
Warto dodać, że sporo wiedzy na temat zdobienia kroszonek dzieci wyniosły ze specjalnie zorganizowanych warsztatów. Poznały metodę batikową i oklejania oraz tzw. wyklejanki. Każda z nich jest stosowana w różnych regionach Polski.
Konkurs został zorganizowany przez Małgorzatę Kozielską, nauczycielkę w SP Nędza oraz, z ramienia świetlicy w Nędzy, Waldemara Wiesnera. Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do Marii Cwik.
(waw)