Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (629) Data wydania: 04.05.04

Godomy po naszymu

W Zespole Szkół Ogólnokształ-cących im. Gustawa Morcinka w Krzyżanowicach odbył się II Gminny Konkurs Godki Śląskiej dla uczniów klas I-III, pt. „Bery 2004”.
Organizatorami konkursu były Gertruda Sycha, Danuta Krupa, Hildegarda Tomczyszyn. Konkurs rozpoczęło uroczyste powitanie przez dyrektor szkoły Imgardę Bindacz zgromadzonych - dzieci oraz dorosłych - wójta gminy Krzyżanowice, dyrektora GZOKSiT-u, opiekunów dzieci, przedstawicielki KGW Krzyżanowice oraz Justyny Bindacz, autorki książki „Krzyżanowice. Kronika XX wieku”. Dorośli podczas konkursu pełnili ważną rolę ekspertów gwary śląskiej. Pomagali rozwiązywać niejasności, związane ze śląskim językiem.
 

W konkursie wzięło udział sześć zespołów ze szkół w Bolesławiu, Krzyżanowicach, Chałupkach, Roszkowie, Bieńkowicach i Tworkowie. W skład każdego zespołu wchodziła trójka dzieci - przedstawicieli klasy od jeden do trzy.
 

Na początek zespoły w ciągu pięciu minut prezentowały skecze, wiersze, pieśniczki lub godki. Po tych występach przeszedł czas na ostrą rywalizację. W siedmiu różnych konkursach wszystkie drużyny zdobywały punkty w postaci cukierków. Popisywały się znajomością śląskich nazw przedmiotów, codziennych czynności, a nawet przepisów dań - wodnioka, zista, karminadli, szpajsa. Jednym z trudniejszych zadań okazało się znajdowanie polskich nazw imion z naleciałościami czeskiego, czy niemieckiego. Niektóre z drużyn wystąpiły w regionalnych strojach.
 

o konkursie nastąpiła przerwa urozmaicona programem artystycznym, przygotowany przez uczniów szkoły w Krzyżanowicach. Zaprezentowali nowoczesny układ taneczny oraz inscenizację krótkiego, śląskiego skeczu.
 

Po występach przyszła ważna chwila odczytu werdyktu - pierwsze miejsce zajęła szkoła z Chałupek w składzie Kamila Gabor, Artur Bartoch, Andrzej Kupiec. Zdobyli 47 punktów. Drugie miejsce z 46 punktami - szkoła z Tworkowa, a trzecie miejsce zdobyła szkoła z Bolesławia - 45 punktów. Wszyscy otrzymali dyplomy uznania oraz piękne nagrody książkowe, które uroczyście wręczyła dyrektor szkoły w Krzyżanowicach. Dyrektor wraz z wójtem gminy pogratulowali zwycięzcom, wyrazili słowa uznania dla wiedzy uczestników.
 

Prawdopodobnie konkurs wiedzy o gwarze śląskiej stanie się tradycją szkoły w Krzyżanowicach. Istotne znaczenie ma fakt, że dzieci podczas zabawy mogły uświadomić sobie piękno i bogactwo gwary śląskiej.

(mg)