Leśnicy świętują
Nadleśnictwo Rudy Raciborskie było gospodarzem, 7 czerwca, obchodów 80-lecia Lasów Państwowych i Dni Lasu. Impreza, która zgromadziła setki leśników i zaproszonych gości, odbyła się w pocysterskim zespole klasztorno-pałacowym, w którym przed wiekami narodziła się śląska - cysterska gospodarka leśna.
Organizatorem imprezy, na którą przybyli m.in. były minister rolnictwa Czesław Śleziak, dyrektor Lasów Państwowych w Polsce, wojewoda śląski, parlamentarzyści i samorządowcy Śląska oraz Podbeskidzia a także przedstawiciele środowisk akademickich, była Regionalna Dyrekcja Lasów w Katowicach. Na jej czele stoi były rudzki nadleśniczy, mieszkaniec powiatu raciborskiego, Kazimierz Szabla. Wybór Rud nie był przypadkowy. To tu odbudowano ogromne pożarzysko z 1992 r., wdrażane są nowe technologie, działa nowoczesna szkółka leśna - mówił.Program obchodów obejmował uroczystą mszę świętą w miejscowym kościele parafialnym, po której przed starym opactwem zaproszeni goście zasadzili symboliczne drzewka, po czym wzięli udział wraz ze śląskimi leśnikami w części oficjalnej, na której wręczono zasłużonym pracownikom odznaczenia państwowe i resortowe.
Regionalna Dyrekcja w Katowicach obejmuje dziesiątą część wszystkich polskich lasów (zajmują one 750 tys. hektarów) i zatrudnia około 2,4 tys. ludzi. Rola lasów na Śląsku, jak podkreślał dyrektor Kazimierz Szabla, jest ogromna. Ponad 80 proc. kompleksów zaliczanych jest do lasów ochronnych, chroniących wodę, glebę, oddziałujących na klimat i krajobraz, poprawiających jakość powietrza na terenach uprzemysłowionych i zurbanizowanych. Od 1978 r. powierzchnia śląskich i beskidzkich lasów wzrosła o ponad połowę. Przy nasadzeniach i pielęgnacji stosowane są najnowsze technologie. Wymaga tego negatywne oddziaływanie fabryk. Prawie wszystkie śląskie lasy znajdują się bowiem w strefie uszkodzeń przemysłowych. Z tego powodu kompleksy zadrzewień muszą być przebudowywane. Gatunki wrażliwe na związki chemiczne (sosna zwyczajna, świerk pospolity, jodła, buk) zastępowane są bardziej odpornymi, m.in. sosną czarną, modrzewiem, brzozą, jesionem).
Mimo to śląskie i beskidzie lasy zaskakują swoim bogactwem fauny i flory. Tworzone są w nich rezerwaty, parki narodowe i krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu czy strefy ochronne wokół stanowisk lub kolonii lęgowych rzadkich ptaków. Zaczyna się rozwijać agroturystyka.
Wokół Raciborza rozciąga się Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, zaś w granicach miasta znajduje się rezerwat leśno-stawowy „Łężczok”.
Centralne uroczystości 80-lecia Lasów Państwowych odbędą się 19 czerwca w Warszawie w Filharmonii Narodowej.
(waw)