Eko informacje
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta informuje, że kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło decyzję o możliwości stosowania przez dodatkowe 12 miesięcy dopłat do oprocentowania kredytów klęskowych, których termin spłaty przypada w II półroczu 2004 r. Rolnicy kredytobiorcy, zainteresowani przedłużeniem terminu spłaty kredytów klęskowych powinni zwracać się bezpośrednio do banku, w którym je udzielono.
1 czerwca w sali obrad Urzędu Miasta Racibórz odbyło się seminarium ekologiczne prowadzone przez Zdzisławę Sośnierz, naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM. Skierowane było do uczestników III Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz 2004.
18 czerwca w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się finał kolejnej edycji konkursu o „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii”. Nagrody w tym ogólnopolskim konkursie zostaną rozdane już po raz trzeci. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął minister środowiska Jerzy Swatoń oraz przewodniczący Senackiej Komisji Ochrony Środowiska Adam Graczyński. W czasie Gali nowo wybrani Eksperci PIE otrzymają certyfikaty, zaś przedstawiciele firm, które we współdziałaniu z Izbą najbardziej efektywnie pracują na rzecz ochrony środowiska naturalnego, odbiorą nagrody z okazji pięciolecia Izby. Zwieńczeniem części oficjalnej będzie wręczenie statuetek „Ekolaurów”.
19-20 czerwca 2004 r. w Warszawie odbędzie się Konferencja pt. „Ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie w odniesieniu do działalności ekologicznych organizacji pozarządowych”. Celem spotkania jest przybliżenie idei przyświecających kolejnym etapom powstawania i wdrażania ustawy, a przede wszystkim interpretacji zapisów regulujących działalność trzeciego sektora, jego współpracę z lokalnymi samorządami i płynące z tego korzyści. Podczas spotkania zanalizowane zostaną zapisy zawarte w ustawie o pożytku publicznym i wolontariacie w odniesieniu do działań ekologicznych organizacji pozarządowych oraz w toku realizacji polityki ekologicznej państwa. Organizator: Fundacja Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych. Kontakt: ul. Brukowa 28, 15-889 Białystok, tel. (085) 744 60 96, fax: 746 04 97, e-mail: fundacja@ekopress.pl Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu.
Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa realizuje przedsięwzięcie zlecone przez Biuro Edukacji Ekologicznej i Komunikacji Społecznej Ministerstwa Środowiska. Dotyczy ono inwentaryzacji terenowych ośrodków edukacji ekologicznej, przygotowania i opublikowania przewodnika po terenowych ośrodkach kwalifikowanej edukacji ekologicznej oraz stworzenia bazy danych po tych ośrodkach (na płycie CD). Pierwszym etapem pracy jest dokładne i pełne zinwentaryzowanie i scharakteryzowanie wszystkich ośrodków prowadzących edukację ekologiczną na terenie całego kraju. W tym celu GRID przygotował specjalne kwestionariusze i ankiety. Ankieterzy będą osobiście odwiedzać poszczególne ośrodki i zbierać niezbędne informacje. Istotnym warunkiem realizacji tego przedsięwzięcia jest posiadanie pełnej LISTY ADRESOWEJ ośrodków, które będą odwiedzać ankieterzy. GRID zwraca się o pomoc w kompletowaniu listy adresowej i wskazanie znanych ośrodków edukacji ekologicznej. Więcej informacji: Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa ul. Sobieszynska 8 00-764 Warszawa tel. (022) 840 6663, 840 6664 wew. 108 fax (022) 851-6201.
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” zrealizowało projekt pt. Energia odnawialna jako wyzwanie dla samorządów lokalnych. Przykłady udanych przedsięwzięć w Polsce i w krajach Unii Europejskiej” W ramach działań w projekcie opracowany został komplet dwóch CD-ROMów. Pierwszy z nich jest tłumaczeniem wersji angielskojęzycznej pt. „Energia odnawialna na terenie miast” i zawiera 105 przykładów najlepszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii w 19 krajach Europy. Drugi CD-ROM pt. „Energia odnawialna w Polsce. 70 udanych przedsięwzięć” zawiera opis 72 przykładów najlepszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Polsce. CD-ROMy zostały rozesłane do wszystkich gmin w Polsce wraz z miesięcznikiem „Czysta Energia” oraz przekazane instytucjom zajmującym się promowaniem energii odnawialnej. Prezentacja CD-ROMów miała miejsce podczas seminarium pt. Energia odnawialna jako wyzwanie dla samorządów lokalnych. Przykłady udanych przedsięwzięć w Polsce i w krajach Unii Europejskiej organizowanego w dniach 3-5 marca 2004 r. w Cieszynie przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites” we współpracy z Urzędem Miasta Cieszyna. Więcej informacji: Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” 31-019 Kraków, ul. Floriańska 55/7, tel./fax (012) 429-17-93 biuro@pnec.org.pl Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu.