Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (636) Data wydania: 22.06.04

A błoto płynie i płynie

Po każdej większej ulewie woda zalewa piwnice domów w okolicy ul. Starowiejskiej. Mieszkańcy mają nadzieję, że władze w końcu rozwiążą ich problem, bo jak na razie urzędnicy bezsilnie rozkładają ręce.
Intensywne opady deszczu sprawiają, że ulice Raciborza zalewane są błotem, gliną i kamieniami. Zanieczyszczenia spływają na drogi z okolicznych pól. Dostają się także do piwnic domów, czyniąc sporo kłopotów ich mieszkańcom.
 

Sytuacja taka ma miejsce w wielu częściach naszego miasta. Niestety, również niemalże w jego centrum, czego przykładem jest ul. Starowiejska. To również droga, którą prowadzi krajowy tranzyt, a taki „błotnisty szlak” raczej nie jest dobrą wizytówką naszego miasta.
 

Problem jednak nie kończy się na ul. Starowiejskiej. Stąd błoto spływa dalej, m.in. przez odchodzącą od niej ul. Kopernika i zatrzymuje się na skrzyżowaniu z ul. Mariańską.
 

Dzieje się tak bardzo często przy każdych większych opadach - mówi Katarzyna Kaczyna, mieszkająca w bloku przy ul. Kopernika. Deszcze wypłukują ziemię i kamienie z pól, które spływają ul. Leśmiana, a stamtąd dalej ul. Starowiejską. Dwa lata temu na niewielkim odcinku polnej drogi położony został asfalt i krata, mające zabezpieczyć ul. Starowiejską przed zanieczyszczeniami. Nic to nie dało, woda płynie tu z taką siłą, że zrobiła wyrwę w asfalcie - twierdzi Kaczyna.
 

Łukasz Cieślik, również mieszkający przy ul. Kopernika, błoto musiał usuwać z piwnicy swego domu po ulewie, jaka przeszła nad Raciborzem 10 czerwca. Jakieś 5 min. po tym jak zaczęło padać, w piwnicy nazbierało się ok. 10 cm wody, piasku i gliny - opowiada Cieślik. W ich usuwaniu pomagała mu rodzina, która przyjechała do niego w odwiedziny. Nie tak dawno ściany były wybielone, a ile nerwów i zdrowia nas to kosztowało - dodaje Ingeborga Buchta, babcia Cieślika, która pierwsza zauważyła zalanie.
 

Błoto po ulewach zalega także w piwnicach bloków. Wydaje się, że sytuacja jest patowa, bo za sprawcę problemu uważa się siły przyrody. Okoliczni mieszkańcy mają jednak nadzieję, że ich problem zostanie rozwiązany w cywilizowany sposób. Na razie bezradnie rozkładają ręce, a w czasie deszczu - parasol.

(A.P.)