W skrócie - powiat raciborski
W Starostwie Powiatowym trwają prace remontowe. Na parterze, w dawnym biurze paszportowym, organizowane jest biuro obsługi klienta. Będzie ono - podobnie jak te w magistracie - przyjmować wnioski we wszelkich sprawach petentów. Na zewnątrz, kosztem 50 tys. zł, montowany jest podnośnik dla osób niepełnosprawnych. Przypomnijmy, że wkrótce ma ruszyć adaptacja na potrzeby Starostwa internatu SMS-u przy pl. Okrzei. Sportowcy przeniosą się do nowych pokoi mieszkalnych przy ul. Kozielskiej. Na plac przy kościele Św. Jana przeniosą się służby architektoniczno-budowlane z Bosackiej, Powiatowy Urząd Pracy oraz Referat Komunikacji z pobliskiej, dawnej siedziby Delegatury Oświaty. Przypomnijmy, że w byłym Prodrynie na ul. Bosackiej ma się ulokować policja, a budynek urzędu pracy zostanie zburzony, gdyż ma tu powstać market.
W magistracie trwają prace nad programem współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w latach 2004-2005. Dokument przedstawiono radnym na ostatniej sesji. Ci jednak zdecydowali, że jego treść powinny poznać i zaopiniować same zainteresowane organizacje.
W okresie wakacyjnym nie odbywają się dyżury radnych w dzielnicach. Z rajcami można się jednak spotkać w biurze Rady Miasta przy ul. Batorego 6, w każdy poniedziałek o godz. 15.00. 19 lipca dostępny będzie radny Stanisław Mika, 26 lipca Henryk Mordeja, 2 sierpnia Jerzy Parys, 9 sierpnia Halina Sitnikow, 16 sierpnia Maria Wiecha, 23 sierpnia Leszek Wyrzykowski, 30 sierpnia Wojciech Ziajka, 6 września Stanisław Borowik, 13 września - Zbigniew Ciszek, 20 września Piotr Ćwik, zaś 27 września Franciszek Fleger.
Radni zobowiązali również prezydenta do przeprowadzenia w dzielnicach konsultacji przygotowanego już programu pt. „Kierunki rozwoju dzielnic Raciborza”. Rada chce debatować nad nim jesienią.
Urząd Miasta ma nową centralę telefoniczną. Od niedawna można się tam dodzwonić na numer stacjonarny Netii 755 06 00. W dalszym ciągu centrala magistratu obsługuje również numery 415 45 25 do 8. Wszystkie numery bezpośrednie oraz wewnętrzne do wydziałów Urzędu pozostały bez zmian. Nie obwiązują już następujące numery telefonów centrali: 415 30 31, 415 22 67, 415 26 94, 415 29 87, 415 35 94. Urząd przypomina również, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców zmieniono czas pracy urzędników. Od 5 lipca magistrat jest czynny: w poniedziałki, wtorki, czwartki - w godz. 8.30 - 15.30, w środy - w godz. 8.30 - 17.30 oraz w piątki w godz. 8.30 - 13.30. Zmiana ta nie dotyczy przyjmowania stron w Straży Miejskiej oraz w Miejskim Centrum Informacji.
Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Raciborzu (www.powiatraciborski.pl) zamie-szczono podsumowanie tegorocznego naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Są tam również informacje o wolnych miejscach. Nie ma ich już w najbardziej renomowanych I i II LO. Można natomiast śmiało wybierać w ofercie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Wileńskiej. Niewiele wolnych miejsc mają Ekonomik, Budowlanka i Mechanik.
13 lipca, na wniosek prezydenta Jana Osuchowskiego, odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Radni jednogłośnie zdecydowali na niej, że gmina będzie się ubiegać o unijną dotację na rozbudowę i modernizację sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. 15 lipca minął termin składania wniosków. Bez formalnej zgody radnych, Racibórz straciłby szansę na pozyskanie unijnej dotacji.
Na stronach internetowych Urzędu Miasta i Starostwa nie ma jeszcze tegorocznych oświadczeń majątkowych radnych. Jak nas zapewniono, mają się tam znaleźć już wkrótce.
Podczas spotkania w Sudole 12 lipca w sprawie budowy zbiornika Racibórz, miejscowi rolnicy ustalili, kto decyduje się na zamianę ziemi a kto na jej sprzedaż. Cena za m2 waha się teraz od 12 do 17 zł za metr kwadratowy. Przypomnijmy, że inwestor (RZGW z Gliwic) wyszedł z propozycją 2 zł/m2. Nie jest pewne czy Agencja Własności Rolnej zgodzi się odstąpić ziemie w okolicach Bojanowa, które interesują rolników z Sudoła.
Wykonany kilka lat temu nowoczesny plac zabaw na Odrą niedaleko Plusa przy osiedlu na ul. Bosackiej przedstawia dziś opłakany widok. Teren jest zaśmiecony, a urządzenia niszczeją. Warto, by władze miasta wyzwoliły w MZB chęć większej dbałości o tego typu elementy małej architektury.
„Ziemia Raciborska w blasku słońca” to tytuł konkursu fotograficznego dla mieszkańców partnerskich powiatów raciborskiego i Märkischer w Niemczech. Ogłoszony został w ramach czteroczęściowego cyklu konkursowo-wystawienniczego pod hasłem „Zdjęcia, które łączą”. Każda pora roku to jeden etap. Podczas tego roku zorganizowane zostaną jeszcze dwie edycje: jesień - „Powiat w złotej szacie” i zima - „Dziadek Mróz gościem w powiecie raciborskim”. Uczestnikiem konkursu może być każdy mieszkaniec Raciborszczyzny. Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie jednego zdjęcia prezentującego nasz region podczas zmieniającej się pory roku. Prace pod hasłem „Ziemia Raciborska w blasku słońca” należy nadsyłać w nieprzekraczalnym terminie do 23 lipca (pod uwagę nie będzie brana data stempla pocztowego) na adres organizatora: Referat Promocji, Rozwoju i
Współpracy Zagranicznej Starostwa Powiatowego w Raciborzu, 47-400 Racibórz, ul. Klasztorna 6. Nadesłane fotografie oceni jury. 20 najlepszych zdjęć przesłanych zostanie do Powiatu Märkischer, gdzie będą prezentowane na specjalnej wystawie, na której mieszkańcy Märkischer wybiorą najlepszą pracę. Z kolei w Starostwie Powiatowym w Raciborzu można będzie obejrzeć wystawę najładniejszych zdjęć z Märkischer. Wśród licznych nagród rzeczowych, nagrodą główną jest tygodniowa wycieczka dla dwóch osób do Niemiec.
W celu przeciwdziałania zagrożeniom oraz zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieciom i młodzieży na terenie Raciborza, która nie skorzysta z wyjazdowych form wypoczynku, do 31 sierpnia funkcjonariusze Straży Miejskiej prowadzić będą akcję „Bezpieczne wakacje”. Częstsze patrole w miejscach przebywania uczniów mają zapobiegać przestępczości i wypadkom. Patrolowane będą głównie tereny szkół, parków, żwirowni, m.in. pod kątem przestrzegania zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
21 lipca w MCI przy ul. Długiej odbędą się warsztaty organizowane przez Młodzieżowe Biuro Pracy OHP w Raciborzu. Będzie można uzyskać informacje o możliwości poszukiwania pracy na rynkach UE. Na początku sierpnia odbędą się kolejne warsztaty na temat pozyskiwania środków pomocowych z UE dla osób chcących podjąć własną działalność gospodarczą.