Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (645) Data wydania: 24.08.04

Piwo z legendą

Nie „Kasztel”, jak wcześniej planowano, a „Racibor” - tak brzmi marka raciborskiego piwa zamkowego, które lada dzień będzie warzone na Ostrogu. Przypomnijmy, że browar jest obecnie własnością osób fizycznych - biznesmenów z Polski i Austrii, którzy chcą powrócić do dobrych tradycji warzenia piwa w naszym mieście.
Przybytek złocistego napoju przeszedł ostatnio modernizację. Pierwsze warzenie rozpocznie się we wrześniu. Piwo trafi na rynek w październiku. Będzie miało 12,5 oraz 10,5 procent ekstraktu. Zawartość alkoholu około 6,2 proc.
 
Kampania reklamowa ma być oparta na mistrzu Kaufmannie, który w 1898 roku warzył piwo w ówczesnym książęcym browarze w oparciu o znaną jedynie sobie recepturę. O jakości raciborskiego pilznera decydowały: staranna uprawa, zbiór i czyszczenie jęczmienia w majątkach komory książęcej; znakomita woda doprowadzana drewnianym rurociągiem z Obory i bardzo dobrej jakości chmiel sprowadzany z Hallertau w Bawarii lub z czeskich Sudetów. Do 1945 roku w browarze książęcym w Raciborzu używano wyłącznie drewnianych beczek, choć w latach 30. XX wieku powszechne były już metalowe. Fermentacja główna i wtórna w piwnicy leżakowej następowała w kadziach, a potem kufach leżakowych z dębu. Wtórna trwała zresztą aż trzy miesiące, co było już niespotykane w górnośląskim browarnictwie. Beczki przed ponownym napełnieniem były smołowane i czyszczone. Otrzymywano więc produkt wręcz idealny, czym można tłumaczyć jego wielkie powodzenie na całym Śląsku.
 
Racibor zaś to legendarny założyciel Raciborza, książę Pomorza, który zabłądził ponoć w lasach nadodrzańskiej krainy i na znak cudownego ocalenia postanowił w miejscu, gdzie dojrzał wstęgę rzeki, założyć miasto.
 
Przypomnijmy, że browar nie mógł wrócić do starej marki „Zamkowe”, która jest zastrzeżona dla Namysłowa.

(w)