Eko informacje
Organizacje działające na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego będą mogły korzystać ze wsparcia finansowego miasta - wynika z przyjętej przez radnych na ostatniej sesji uchwały w sprawie programu współpracy Gminy Racibórz z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami, prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2004-2005.
Parafialne święto plonów zorganizowała Studzienna, jedna z dzielnic Raciborza, w której wielu mieszkańców żyje z rolnictwa. Odbył się kolorowy korowód. Gościem mieszkańców był prezydent. W przyszłym roku Studzienna ma być gospodarzem dożynek miejskich, których w tym roku nie było w ogóle.
Zarządzany przez magistrat Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował w pierwszym półroczu modernizację siedmiu indywidualnych kotłowni - wynika ze sprawozdania prezydenta z realizacji budżetu miasta w okresie I-VI 2004. Fundusz dofinansował również likwidację niskiej emisji w budynkach administrowanych przez jednostki sektora finansów publicznych, m.in. termomodernizację Przedszkola nr 12 przy ul. Bema oraz remont kotłowni OSP w Markowicach. Dofinansowano również cztery inwestycje polegające na demontażu, rozbiórce i usuwaniu odpadów zawierających azbest.
Prace pielęgnacyjne przy zadrzewieniach ul. Wiśniowej, pl. Zakopiańskiego, SP 11 oraz G 5 sfinansował Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z pieniędzy tych zakupiono również i obsadzono roślinami wazy i kasetony ustawione na Rynku. Kontynuowano walkę ze szkodnikiem szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, który od wielu lat niemiłosiernie niszczy raciborskie kasztany.
W ratuszu można zdobyć nowy informator ekologiczny wydany przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta. Można w nim znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat selektywnej zbiórki odpadów, w tym harmonogram odbioru tychże odpadów w dzielnicach.
Zarząd powiatu zatwierdził plany gospodarki odpadami dla Pietrowic Wielkich i Raciborza.
W najbliższym czasie odpady plastikowe będą odbierane: Brzezie - 29 października, centrum - 5 listopada, Markowice - 27 października, Miedonia - 6 października, Obora i Płonia - 8 listopada, Ocice - 25 października, Ostróg - 5 października i 2 listopada, Stara Wieś - 28 października oraz Sudół i Studzienna - 7 października.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego zorganizował konkurs „Stroik lub kompozycja z darów natury”. Adresowany jest on do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Polega na wykonaniu przez każdego uczestnika dowolnego stroika lub kompozycji z darów natury. Może to być obrazek - kolaż z elementów naturalnych, bukiet, świecznik itp. oraz dostarczenia go do Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Będzinie. Termin nadsyłania prac mija 15 października. Szczegóły na stronie internetowej http://zpk.com.pl/index1.php?strona=news&nr=24