W skrócie - powiat raciborski
spotkali się w schronisku w okolicach góry Kohlberg niedaleko Alteny. Rozmawiali o tradycjach poszczególnych regionów, wyróżniających je spośród innych, które powinny ocaleć dla przyszłych pokoleń. Organizatorem imprezy było stowarzyszenie turystyczne Sauerländische Gebirgsverein (SGV), które jest jedną z największą organizacji turystycznych w Europie. SGV zarządza szlakami turystycznymi o długości około 34 tys. km i zrzesza blisko 50 tys. członków.
Naterenie Polski, w tym powiatu raciborskiego, rozpoczęła się realizacja I edycji unijnego programu PAED o wartości 24 mln euro, którego celem jest nieodpłatne przekazywanie pomocy żywnościowej dla najuboższych mieszkańców w postaci około 20 tys. ton produktów. Do uczestnictwa w programie dostarczania żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej uprawnione są w Polsce cztery organizacje: Federacja Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż i Polski Komitet Pomocy Społecznej. Dla województwa śląskiego przyznano 940 ton żywności. Za pośrednictwem tych instytucji mleko w proszku, ryż i makaron trafią do najuboższych mieszkańców naszego regionu. W realizacji programu PAED na terenie powiatu raciborskiego wsparcia udziela Cukrownia Racibórz. Na terenie zakładu nieodpłatnie żywność jest magazynowana, tutaj również jest wydawana uprawnionym podmiotom.
13 października w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego odbędą się uroczyste powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Początek o godz. 13.00.
21 października o godz. 11.00 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2004/2005.
14 października o godz. 16.00 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza do budynku przy ul. Kasprowicza na „Urodziny Kubusia Puchatka. Impreza związana jest z 78. rocznicą pierwszego wydania książki A.A. Milne. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat.
19 października o godz. 17.00, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Kasprowicza nastąpi otwarcie autorskiej wystawy grafiki i rysunku Karoliny Stanieczek.
20 października, w ramach realizacji projektu współfinansowanego przez Unię Europejską „Bliżej siebie i książek - miejsce bibliotek i bibliotekarzy we wspólnej Europie”, w Knihovnie Petra Bezruch w Opawie odbędzie się seminarium na temat „Bibliografia regionalna”. Początek o godz. 10.00.
28 października o godz. 17.00 Miejska i Powiatowa Biblioteka w Raciborzu zaprasza na montaż słowno-muzyczny pt. „Okularnicy - wspomnienie o Agnieszce Osieckiej”. Impreza odbędzie się przy ul. Kasprowicza 12.
Urząd Miasta podsumował minioną akcję „Lato w mieście 2004”. Oszacowano, że letnie ferie spędziło w domu do 80 proc. dzieci i młodzieży. Z kąpieliska w Oborze skorzystało ponad 21 tys. osób. Na obiektach przy ul. Zamkowej największą frekwencję zanotowano na boiskach piłkarskich oraz kręgielni. Jak co roku dużo dzieci i młodzieży przewinęło się przez kluby osiedlowe Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna”. Dzienie frekwencja wahała się w granicach od 600 do 700 osób. Z wszystkich zaproponowanych form skorzystało około 6 tys. dzieci i młodzieży, przeważnie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
W nowym roku szkolnym, w ramach rządowego programu wyrównywania startu dzieci „Wyprawka szkolna”, 139 uczniów raciborskich szkół otrzymało bezpłatny komplet podręczników do klasy I. O wsparciu decydowała dyrekcja we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Ponadto Fundacja „Pomocna dłoń” posła Tadeusza Motowidło przekazała dla uczniów klas II-VI szkół podstawowych 120 plecaków z kompletnym wyposażeniem.
Urząd Miasta zamknął tymczasowo na swojej stronie www.raciborz.pl forum dyskusyjne. Jak uzasadnia rzecznik prasowy magistratu, było ono ostatnio miejscem obrażania kogo popadnie. Forum jednak nie zniknie. Zostanie przebudowane tak, by prowadzona dyskusja ograniczała się jedynie do spraw merytorycznych. Moderator będzie kontrolował nadsyłane wypowiedzi.
W Starostwie gościła 48-osobowa grupa młodzieży ze szkoły ekonomicznej w Kierspe, w partnerskim powiecie Märkischer. Przebywali w naszym powiecie na przełomie września i października na zaproszenie nauczycieli i uczniów I LO. Obie placówki prowadzą rozmowy na temat podjęcia współpracy, polegającej m.in. na wymianie młodzieży. Podczas 5-dniowego pobytu zwiedzili ziemię raciborską a także zapoznali się z funkcjonowaniem lokalnych zakładów pracy i instytucji, m.in. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rafako i rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
W przyszłorocznym budżecie miasta będzie 30 tys. zł na stypendia dla uzdolnionych sportowców. Tegoroczna kwota 15 tys. zł jest niewystarczająca. Na wniosek radnego Mirosława Lenka, radni zgodzili się, że trzeba ją zwiększyć, tak by stypendia wypłacać przez całe 10 miesięcy roku szkolnego.
Magdalena Przybyła i Iza Chacko z koła plastycznego Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu zostały wyróżnione w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Tęczowy kalendarz”. Uroczyste otwarcie pokonkursowej wystawy odbędzie się 22 października w MDK w Tychach. Obie raciborzanki przygotowała Beata Woźny.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zaprasza do sali pod kościołem przy parafii NSP Jezusa przy ul. Warszawskiej na wykład Natalii Piekarskiej-Ponety pt. „Ludzie bezpieki”. Po wykładzie odbędzie się promocja książki autorki pt. „Siedziałam za Katowice”. Impreza odbędzie się 14 października o godz. 18.30.
W Wypożyczalni Głównej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. J. Kasprowicza 12 są już: „Wiek żelaza” J. M. Coetzee, „Uśmiech czarnej wdowy” K. Boglar, „Nie tylko Fakty” T. Lisa, „Żona mojego męża” D. Doncowej, „Czy wierzyć platynowym blondynkom? Rzecz o restauracjach i nie tylko” R. Makłowicza, „Z dzienników botoksowych” J. Kaplan, L. Schnurnberger, „Kobieta ze śniegu” L. Lehtolainen, „Niknące twarze” R. Jabłońskiej, „Nad przepaścią” L. Ericsson, „Vernon: powieść” DBC Pierre, „Matka” P. Hammesfahr, „Niedzielni poeci” A. Stefańskiej, „Sezon na panny młode” C. Brockway. Zapraszamy w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00.