Marketów nie braknie
Do magistratu wpłynęło ostatnio aż osiem wniosków o wydanie decyzji lokalizycyjnych dla sklepów o powierzchni ponad tysiąc metrów kwadratowych. Stara się o nią m.in. geodeta powiatowy, niegdyś naczelnik magistrackiego wydziału obrotu nieruchomościami.
Krajobraz handlowy Raciborza, obok projektowanego centrum handlowego Auchan w Kamienioku, może w najbliższych latach uzupeł-nić osiem innych obiektów, których powierzchnia przekroczy tysiąc metrów kwadratowych. Jak dotychczas magistrat wydał już dwie decyzje umożliwiające przystąpienie do inwestycji. Zgodę na wzniesienie przy ul. Rudzkiej hali sprzedaży materiałów budowlanych (1500 m kw.) dostała spółka Carmex, której prezesem jest radny miejski Wiesław Jacheć. Latem decyzję lokalizacyjną otrzymał również prywatny przedsiębiorca spoza Raciborza. Chce on zbudować sklep o powierzchni 1740 m kw. przy ul. Reymonta (obok stacji BP). Teren, na którym miałby powstać należy do gminy. Niedawno prezydent wystawił go na sprzedaż. Jeśli zakupi go posiadacz tej decyzji, wówczas pozostanie mu wystąpić jedynie o pozwolenie na budowę. W przygotowanym na kolejną sesję sprawozdaniu z realizacji strategii miasta mowa wprost, że ma tu powstać obiekt handlowy.
Sześć wniosków czeka na rozstrzygnięcie. Janusz Glinka, były radny miejski, chce wznieść budynek usługowo-handlowy o powierzchni 2000 m kw. przy ul. Młyńskiej-Mickiewicza. Postępowanie znajduje się na etapie pozys-kiwania uzgodnień.
O zgodę na budowę przy ul. Opawskiej-Matejki zespołu budynków handlowo-usługowych o powierzchni sprzedażowej 1980 m kw. wystąpiła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowoczesna”. Postępowanie w tej sprawie zawieszono do 13 stycznia 2005 r.
Trwa postępowanie dowodowe w sprawie głośnej już budowy Kauflandu przy ul. Podwale-Batorego. Gliwicka firma P.A. Nova chce tu wznieść samoobsługowy dom towarowy oraz budynek handlowo-usługowo-administracyjny o powierzchni sprzedażowej 1990 m kw.
Starostwo Powiatowe stara się o decyzję lokalizacyjną dla pawilonu usługowo-handlowego przy ul. Gamowskiej. Na terenach przyszpitalnych miałby powstać sklep z tysiącem m kw. powierzchni. Taka decyzja dla powiatu oznaczałaby wzrost wartości działki. Pawilonu bowiem nie będzie wznosić Starostwo, lecz ewentualny przyszły nabywca.
Do 7 lipca zawieszone jest postępowanie z wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla pawilonu o pow. 1000 m kw. przy ul. Polnej. Stara się o nią pewne małżeństwo.
Trwa natomiast pozyskiwanie uzgodnień potrzebnych do wydania decyzji lokalizacyjnej dla działki przy ul. Anny. Ma tu stanąć obiekt o powierzchni sprzedaży 1300 m kw., parkingi i drogi dojazdowe. W imieniu geodety powiatowego wystąpiła kancelaria powiatowa. Urzędnik Starostwa był naczelnikiem magistrackiego wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami. Za jedną z transakcji, w której nabył działkę wbrew interesom gminy, ówczesny prezydent A. Markowiak zwolnił go z pracy.
(waw)