Igłą i kwasem
Akwaforta i rysunek - obrazy, wykonane tymi technikami można podziwiać w galerii „Gawra” Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. 19 października odbył się tam wernisaż autorskiej wystawy grafiki i rysunku Karoliny Stanieczek.
Ekspozycja składa się z dwóch części. Tematem głównym są ogrody i motywy roślinne. Natomiast rysunek to cykl krawiecki, inspirowany modą - tłumaczy artystka. Jak przyznaje, technika akwaforty wymaga precyzyjności wykonania, jest bardzo czasochłonna. Rysunek tworzony jest za pomocą igły grawerskiej w werniksie, nierozpuszczalnej w kwasie warstwie ochronnej, którym pokryta jest metalowa płytka. Następnie poddawana jest ona działaniom kwasu azotowego, który wytrawia odsłonięte igłą partie matrycy. Po usunięciu werniksu w płytę wcierana jest farba drukarska, a rysunek przenoszony na papier za pomocą specjalnej prasy.
W kilku pracach K. Stanieczek łączy technikę akwaforty z akwatiną. Ta z kolei polega na tym, że metalowa płytka, również poddana działaniu kwasu, pokrywana jest najpierw sproszkowaną kalafonią lub pyłem asfaltowym. Trawieniu tym razem ulegają płaszczyzny, w przypadku akwaforty - linie.
Karolina Stanieczek pochodzi z Raciborza. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie pracuje jako wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu, na kierunku Grafika Użytkowa z Wychowaniem Plastycznym. W swoim artystycznym dorobku ma kilka wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Obok grafiki i rysunku zajmuje się też malarstwem, lalkarstwem i fotografią.
(Adk)