Informacje
Raciborzanin Henryk Swoboda po raz kolejny otrzymał wysokie wyróżnienie w organizowanym corocznie konkursie gwary śląskiej „Ze Śląskiem na ty”, organizowanym przez Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej. Jego opowiadanie pt. „Rychtujemy torg” zajęło pierwsze miejsce. Już w poprzednich latach Henryk Swoboda trzy razy zdobywał pierwsze miejsca, raz trzecie. W konkursach tych bierze udział od pięciu lat. Wyróżnione opowiadania zostały opublikowane w wydanej niedawno książce.(e)
Jasełka po niemiecku
W Gimnazjum Nr 2 odbyły się jasełka w języku niemieckim. Udział w przedsięwzięciu wzięli uczniowie klas pierwszych. Gimnazjaliści recytowali niemieckojęzyczne wiersze o tematyce bożonarodzeniowej, uzdolniona wokalnie młodzież zadbała o oprawę muzyczną. Występ swoich pociech podziwiali rodzice i opiekunowie. Atmosfera panująca podczas imprezy była naprawdę świąteczna, goście częstowali się wypiekami własnoręcznie przygotowanymi przez młodzież - wspominają organizatorki jasełek - Klaudia Łyko i Alicja Kampka. Po zakończeniu przedstawienia młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Swoje słowa uznania wyraziła także pani dyrektor dr Ludmiła Nowacka, która zwróciła szczególna uwagę na umiejętności uczniów w posługiwaniu się językiem obcym.E.Wa
Pomoc dla ofiar kataklizmu
Milion euro warta jest pomoc Henkla, międzynarodowego koncernu mającego swój zakład w Raciborzu, dla ofiar tsunami w rejonie Pacyfiku. Firma przeznaczyła 50 tys. euro dla każdego dotkniętego kataklizmem kraju oraz darowizny rzeczowe o wartości 500 tys. euro. W obliczu tej katastrofy Henkel pragnie szybko i bez biurokracji pomóc potrzebującym - mówi Knut Weinke, członek Zarządu Henkel KGaA odpowiedzialny za pion personalny. Firma planuje jeszcze - jak informuje nas Krzysztof Bularz z Henkla w Raciborzu - wysyłkę odzieży z wewnętrznej kolekcji oraz kolejnych środków czystości.(w)
Próbnie w Mechaniku
Od 14 do 16 grudnia w Zespole Szkół Mechanicznych przeprowadzono próbną maturę. Przystąpiły do niej ci uczniowie, którzy za kilka miesięcy będą pisać nową maturę. Były to klasy liceum profilowanego i ogólnokształcącego. Egzamin przeprowadzono z obowiązkowych przedmiotów maturalnych, czyli z języka polskiego i wybranego przez ucznia języka obcego oraz dowolnego przedmiotu maturalnego wybranego przez zdającego. Z pierwszych relacji i komentarzy wynika, że opinie o nowej maturze są bardzo różne. Większość pytanych maturzystów twierdziła, że nie jest ona znowu aż tak straszna, skomplikowana i trudna jak myślała.(r)