Cukier, który nie krzepi
Mając na względzie potrzeby i oczekiwania ludzi chorych na cukrzycę, komitet organizacyjny obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który zawiązał się w Raciborzu, postanowił zorganizować w „Strzesze” konferencję naukowo-szkoleniową.
Przebiegała ona pod hasłem „Pomóżmy choremu na cukrzycę żeby sobie pomógł”. Jest to wstęp do dalszych działań w tym kierunku, mających wyczulić społeczeństwo raciborskie na potrzeby ludzi chorych na cukrzycę, wezwać ich do aktywnego uczestnictwa w rozwiązywaniu problemów społecznych dotyczących tej choroby.Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje około 1,5 mln osób, drugie tyle ma cukrzycę nierozpoznaną. Dotyczy to szczególnie cukrzycy typu 2, którą zwykle wykrywa się po upływie 6-8 lat od chwili zachorowania. Wśród chorych na cukrzycę 400 tys. osób leczonych jest insuliną. Te liczby wskazują, jak wielu ludzi dotkniętych jest tym problemem. Jego skala jest powszechnie niedoceniana. Kilka ostatnich lat dowodzi, że cukrzyca staje się jedną z najpoważniejszych i najbardziej kosztownych chorób na świecie, zarówno w kategoriach ludzkich, jak i ekonomicznych.
Celem konferencji było przedstawienie cukrzycy jako choroby cywilizacyjnej, powikłań jakie powoduje, nowych sposobów leczenia. Omawiane były również zagadnienia związane z promocją zachowań prozdrowotnych. Wśród prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści w dziedzinie leczenia tej choroby.
W holu „Strzechy” przygotowano stoiska informacyjne firm farmaceutycznych, księgarskie, zdrowej żywności. Uruchomiono też punkt informacyjny Raciborskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Można było zmierzyć poziom cukru we krwi. W pobliskiej aptece Św. Mikołaja można było obejrzeć wystawę książek i czasopism poświęconych cukrzycy oraz leków przeciwcukrzycowych, testów diagnostycznych i glukometrów.
W skład komitetu organizacyjnego Obchodów Dnia Walki z Cukrzycą weszli: Raciborskie Stowarzyszenie Diabetyków, Apteka Św. Mikołaja i Apteka Świętych Kosmy i Damiana w Raciborzu, Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach, Oddział Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego w Katowicach, ACP Pharma oraz Śląskie Forum Organizacji Socjalnych Ka FOS - Grupa Powiatowa. Honorowy patronat nad konferencją sprawowała prof. dr. hab. n. med. Barbara Błońska-Fajfrowska, przewodnicząca Komisji Zdrowia Sejmu RP oraz Lechosław Jarzębski, wojewoda śląski.
Ewa Halewska