W skrócie - powiat raciborski
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Raciborzu zmieniło nr konta na: PKO BP SA I Oddział Racibórz, w. 71 1020 2472 0000 6402 0143 8597. Można na nie wpłacać pieniądze, przeznaczane na zakup karmy suchej. Jest ona rozdawana ludziom dokarmiającym bezdomne zwierzęta zimą - na podwórkach, w piwnicach, na działkach. Są również przeznaczane na pomoc ludziom przygarniającym bezpańskie zwierzęta, których nie stać na ich utrzymanie, leczenie, szczepienia oraz na zakup tabletek antykoncepcyjnych dla bezdomnych kotek.
Po raz piąty z rzędu kino „Przemko” zaprezentuje w Raciborzu „Filmostradę”. To objazdowy festiwal filmów ambitnych, nagradzanych i wyróżnianych na całym świecie. Choć poprzednie edycje cyklu pokazów nie cieszyły się w Raciborzu nadmierną popularnością, kino chce nadal promować swój wizerunek placówki dbającej o kulturę. Filmy w ramach „Filmostrady V” będzie można oglądać przez tydzień od 18 marca. Cena biletu za jeden seans wyniesie 10 zł. Za darmo obejrzą „Filmostradę” posiadacze karnetów DKF „Puls”. Promocja dla klubowiczów nie dotyczy tzw. karnetów studenckich (miesięcznych po 15 zł).
W biurze posła Andrzeja Markowiaka w Raciborzu przy ul. Długiej 9 zgromadzono publikacje dotyczące Unii Europejskiej. Są tu wydawnictwa drukowane przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz publikacje wydane nakładem Generalnej Dyrekcji ds. Informacji i Stosunków Publicznych Parlamentu Europejskiego w Brukseli, jak i Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich w Luxemburgu. Wydawnictwa są w języku polskim.
Nauczyciele informatyki Zespołu Szkół Budowlanych organizują III konkurs multimedialny pt. „Ziemia raciborska i opawska - tu żyjemy”. Chodzi w nim o przedstawienie ciekawych miejsc, osiągnięć i popularyzację wiedzy o regionie przy wykorzystaniu technik medialnych i plastycznych. Konkurs odbywa się w 4 kategoriach: architektura i zabytki, krajobrazy i przyroda, twórcy kultury i sztuki oraz osiągnięcia sportowe, kulturalne, gospodarcze regionu. Prace konkursowe można wykonać m.in. w formie prezentacji slajdów lub strony internetowej a nawet filmu. Można je składać na CD lub dyskietkach w sekretariacie ZSB do 1 kwietnia. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 415 46 54 u Władysława Kubiaka i Jacka Kąska. Imprezę objął patronatem Starosta Raciborski.
II LO, Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej oraz Urząd Miasta zorganizowały XIV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji im. A. Mickiewicza i Josepha von Eichendorffa. Do zmagań przystąpiło 23 uczniów. Wśród gimnazjalistów najlepsza okazała się Katarzyna Bedryj z Gimnazjum dwujęzycznego przy I LO (Grażyna Strózik), II m zajął Michał Szukalski z G 5 (Elżbieta Preisner), III Dominika Krzuś z Gimnazjum przy I LO (Magdalena Staniek). Wśród starszych uczniów najlepsza była Natalia Kiedyk, przed Tomaszem Kandziorą, oboje II LO (Herbert Dengel) i Pawłem Jałowieckim z ZSE (Teresa Okaj). Wyróżniono Małgorzatę Kamińską z ZSOMS (Ilona Górka) oraz Beatę Janeczek z ZSZ (Katarzyna Jaworek). Fundatorzy nagród: Henkel Polska, Mieszko oraz Zbigniew Ciszek wespół ze Stanisławem Jareckim.
Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu przedstawił plan imprez w drugim semestrze roku szkolnego. Najbliższą jest
Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Ziemi Raciborskiej pod nazwą „Świat w oczach młodego człowieka, jego lęki i nadzieje” (19 kwietnia - konkurs recytatorski, 21 kwietnia - konkurs tańca i 28 kwietnia - konkurs piosenki). Koncert laureatów odbędzie się 12 maja. Tydzień wcześniej po raz pierwszy odbędzie się Przegląd Tańca Przedszkoli Powiatu Raciborskiego. Na 22 kwietnia MDK planuje konkurs ekologiczny „Z ekologią za pan brat”, a na 20 maja fotograficzny konkurs „Ziemia raciborska wiosną”. Od 31 maja do 5 czerwca MDK będzie współorganizował IV Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Regulaminy wszystkich konkursów i festiwali są stronie: www.mdk-raciborz.pl oraz portalach miasta i powiatu.
Monika Płaczek i Małgorzata Szerszunowicz z ZSO II w Raciborzu zajęły drugie i trzecie miejsce w Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim. Szóste miejsce w konkursie zajął Przemysław Malinowski, też z „dwójki”. Wszyscy chodzą na zajęcia koła języka niemieckiego do Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, do konkursu przygotowywała je Ewelina Jarosz. Dziewczęta rywalizowały z koleżankami z Rybnika, Jastrzębia Zdroju i Wodzisławia. Łącznie udział wzięło 70 uczestników.
Maria Meyer wystąpi w raciborskim Muzeum 11 marca. Wykona pieśni żydowskie w programie pt. „Graj, dla mniej graj...”. Artystce akompaniować będzie Ewa Zug. Początek koncertu o godz. 17.00.
Kombi i Big Cyc będą muzycznymi gwiazdami sierpniowego festynu towarzyszącego zapaśniczemu Turniejowi im. Władysława Pytlasińskiego w Raciborzu. Trwają negocjacje z innymi artystami.