Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (674) Data wydania: 15.03.05

Niebezpieczne skaleczenia

Rozpoczęła się XV edycja ogólnopolskiej akcji „Żółty Tydzień”. Potrwa od 14 do 25 marca. Ma na celu popularyzację szczepień ochronnych przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz uświadomienie związanych z tą chorobą zagrożeń.
W tym czasie, w wyznaczonych ośrodkach zdrowia i przychodniach, można zaszczepić się preparatem, udostępnianym przez producenta po promocyjnej cenie. Co ważne, aby go zakupić, nie trzeba iść do apteki, ponieważ będzie można to zrobić podczas wizyty u lekarza. W akcji uczestniczy raciborski NZOZ „Twój lekarz” oraz ośrodki zdrowia w Pietrowicach Wielkich, Tworkowie, Krzyżanowicach i Chałupkach.
 
Wirusów, wywołujących zapalenie wątroby jest wiele. W Polsce naczęściej dochodzi do zachorowań na typ A, B i C. Przeciwko dwóm pierwszym można się zaszczepić. Na C nie wynaleziono jeszcze odpowiedniego preparatu ze względu na jego silne zdolności mutacyjne.
 
WZW typu A potocznie nazywane jest żółtaczką pokarmową, ponieważ do zarażenia dochodzi właśnie tą drogą. Narażone na to są głównie osoby podróżujące po krajach o niskiej kulturze sanitarnej. Typ B w naszym kraju jest znacznie bardziej powszechny i niebezpieczny. Jest nawet do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Nazywany jest też żółtaczką wszczepienną. Do zarażenia może dojść w przypadku najmniejszego zranienia skóry, czyli ukłucia, skaleczenia czy podczas operacji. Zarazić się nim można w placówkach służby zdrowia, ale też w salonach fryzjerskich i kosmetycznych - ostrzega Maria Dengel z Oddziału Nadzoru Sanitarnego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu. Najczęstszą przyczyną przenoszenia wirusa jest źle wysterylizowany sprzęt. Można się nim zarazić też drogą płciową. W obydwu przypadkach konsekwencje zakażenia mogą być bardzo poważne, prowadzące do ostrej niewydolności nerek, marskości i raka wątroby, a co za tym idzie, do śmierci. Podane w odpowiednich dawkach szczepionki uodparniają organizm.
 
W powiecie raciborskim obserwuje się spadek zachorowalności na obydwa typy żółtaczki. Jeszcze w 1995 r. odnotowano 73 przypadki zarażenia WZW typu B, rok później było ich 43, w 2000r. - 23, a w 2004 - 4. Podobnie jest z typem A. W zeszłym roku zarejstrowano jedną osobę, ale do zakażenia doszło podczas pobytu w Afryce. Wpływ na spadek zachorowalności miał program bezpłatnych szczepień ochronnych, wprowadzonych w połowie lat 90. Objął noworodki w pierwszej dobie po urodzeniu, gimnazjalistów, pracowników służby zdrowia, osoby z najbliższego otoczenia chorych na żółtaczkę oraz pacjentów przed zabiegami chirurgicznymi. Obecnie w tej ostatniej grupie bezpłatne szczepienia przysługują tylko osobom dializowanym i oczekującym na operację na otwartym sercu. Do spadku zachorowalności przyczyniło się też stosowanie jednorazowych igieł i rękawiczek, nowoczesny sprzęt do sterylizacji, poprawa higieny i warunków sanitarnych, a także powszechny dostęp do szczepionek. Jednak w dalszym ciągu zagrożenia nie wolno bagatelizować.
 
Zaszczepić można się preparatem skojarzeniowym na WZW typu A i B. Należy wtedy przyjąć trzy dawki szczepionki w odstępie do pół roku od pierwszej. Podobnie trzeba postępować w przypadku typu B. Na żółtaczkę pokarmową uodparniają dwa szczepienia, wykonane w ciągu 6 - 12 miesięcy od przyjęcia pierwszej dawki. Zabiegi te można wykonywać przez cały rok. Na rynku dostępne są szczepionki różnych firm. Kupić można je w każdej aptece. Podczas „Żółtego Tygodnia” koszt szczepienia obejmuje badanie lekarskie, promocyjną cenę oferowanego przez producenta preparatu i usługę. Wynosi od 40 do 110 zł.

(Adk)