Pielęgnowanie tradycji
VI Międzygminny Konkurs Gwary Śląskiej „Pogodomy po naszymu” odbył się 4 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pogrzebieniu.
Impreza składała się z dwóch części. Najpierw trzyosobowe drużyny pisały test, w którym miały wykazać się wiedzą na temat Śląska, jego historii, tradycji, gwary oraz związanych z tym regionem postaci. W drugiej części uczniowie prezentowali swe artystyczne umiejętności sceniczne. Ich występy ukazywały bogactwo folkloru rodzinnych miejscowości małych artystów. Uczniowie prezentowali scenki, w których przypominali ludowe legendy i podania, np.: „O tym, jak górnik Maślok kramarzył ze skarbnikiem” oraz tradycyjne, w dalszym ciągu kultywowane obrzędy, np.: „Szkubaczki”. Wśród przygotowanych specjalnie na tę okazję strojów, w które byli przebrani, nie zabrakło także wręcz muzealnych eksponatów. Magda Doleżych z ZSP w Kobyli miała na sobie ubiór po prababci. To jedyny, jaki pozostał. Zachowała go moja babcia. To jedwabna, haftowana jakla, zapaska i plisowana jedwabna spódnica. Do tego na głowie mam chustę, ale ona jest nowa - prezentuje swój strój Magda.Jury oceniało występy w kategoriach piosenka, wiersz oraz inscenizacja. Na wyniki składała się liczba punktów, uzyskanych w obu częściach konkursu. Zwyciężyli w nim uczniowie z Pogrzebienia (op. Joa-nna Krasek, Dorota Podsiadło). Drugie miejsce zajęła reprezentacja ZSP w Rzuchowie (op. Tatiana Koczy, Henrieta Fojcik), trzecie - ZSP w Kobyli (op. Małgorzata Rożnowska, Bożena Lenort, Teresa Szał-kowska). Kultura uczniowska w dzisiejszych czasach ulega licznym wpływom i przeobrażeniom. Należy ją pielęgnować w jej naturalnym środowisku, podtrzymywać tradycję i przy okazji rozwijać uczniowskie talenty - tłumaczy cel przedsięwzięcia Joanna Krasek z ZSP w Pogrzebieniu, organizatorka konkursu. Ostatni raz jo szkubała z osiem lat temu z kamratkami i też se pogodołyśmy i pośpiewałyśmy roztomaite pieśniczki - zwróciła się do dzieci Anna Zając, ludowa gawędziarka, chwaląc ich występy.
Zabawie towarzyszyła wystawa książek pn.: „Śląsk w literaturze”, przygotowana przez bibliotekarkę Anielę Staniczek. Nagrody książkowe dla zwycięzców ufundował wójt gminy. Podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej imprezy - powiedziała zebranym Maria Kubiczek, dyrektor ZSP w Pogrzebieniu. Do tych osób należy też Dorota Krzystkowska, mama jednego z uczniów, która przygotowała oprawę plastyczną konkursu.
(Adk)