Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (679) Data wydania: 19.04.05

Źródło legendy o cudach

Dla jednych posiada cudowne właściwości. Inni cenią ją za walory smakowe. To woda ze źródełka, której ujęcie znajduje się w kapliczce przy kościele św. Krzyża. Od kilku tygodni można ją czerpać ponownie, po zimowej przerwie.
Andrzej Romaniuk z Kietrza po wodę przyjeżdża tu prawie codziennie. Napełnia nią tylko jedną butelkę. Uśmiecha się na pytanie, czy wierzy w jej lecznicze właściwości. Dla niego atutem tej wody jest jej smak oraz to, że jest źródlana. Walorem jest też urok miejsca, w którym znajduje się jej ujęcie. Ludzie przychodzą tu po wodę z baniakami. Największe kolejki są podczas odpustów i w niedziele, kiedy do kościółka przyjeżdżają też osoby spoza naszej gminy - mówi Leon Mludek, przewodniczący komisji ds. ekologii Urzędu Gminy w Pietrowicach Wielkich.

Według legendy, dawno temu na tym miejscu wypasano konie. Pewnego razu pasterze zauważyli tam dziwne światełko. Bali się jednak do niego podejść. Kiedy to uczynili, zobaczyli źródełko wody a w nim pływający rulon. Żaden z mieszkańców wioski nie mógł go wydobyć. Udało się to dopiero miejscowemu proboszczowi, po odprawieniu przez parafian uroczystych modłów. Przy pomocy krzyża wyłowił rulon, którym okazał się być zwinięty obraz, przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa. Postanowiono wybudować kościółek, w którym obraz zostałby umieszczony. Jednak niewidzialna siła niweczyła zamiary postawienia go na pierwotnie wyznaczonym do tego miejscu. W końcu zdano się na wolę Opatrzności. Wtedy kościółek został bardzo szybko wzniesiony tam, gdzie stoi po dziś dzień. Wkrótce rozpowszechniła się wieść o leczniczych właściwościach obrazu i wody, z której został wyłowiony.

Choć legenda, a nawet wiara w moc tego miejsca przetrwała do czasów obecnych, to o mało co mieszkańcy Pietrowic Wielkich nie stracili swojego cudownego źródełka. W 2001 r. zostało ono zamknięte z polecenia Powiatowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej. Okazało się bowiem, że woda jest silnie skażona bakteriami coli. Zanieczyszczenia spływały do źródełka z okolicznych pól, uprawianych przez rolników. Zamknięto również kapliczkę. Mieszkańcy nie zamierzali się z tym pogodzić. Wkrótce przystąpiono do ratowania źródełka. Najpierw pojawił się pomysł stworzenia wokół kapliczki pasa buforowego z drzew i krzewów. Jego inicjatorami byli Beata i Leon Mludkowie oraz dzisiejszy wójt, Andrzej Wawrzynek, pełniący wtedy funkcję sekretarza gminy.

Wkrótce koncepcja pasa buforowego została przekształcona w okazałe arboretum z wieloma egzotycznymi drzewami i krzewami. Ich nasadzenia ciągle trwają. Wkrótce odbędą się kolejne. Angażują się w to wszyscy mieszkańcy, dorośli i młodzież. Rolnicy, których pola leżały wokół kapliczki, zgodzili się na ich wymianę. Tak oto, w szczerym polu, w ciągu zaledwie 3 lat wyrosło kilka tysięcy, często bardzo egzotycznych drzew i krzewów. Wkrótce, całkowicie zdatną do picia wodę, spełniającą wymagania PSSE, można było czerpać ponownie. Odremontowana została też kapliczka.

(Adk)