Numer: 20 (683)
Data wydania: 17.05.05
2 czerwca (czwartek) odbędzie się tradycyjny Festyn Ekologiczny na raciborskim Rynku. Impreza upamiętniająca nadanie miastu certyfikatu jakości ISO 14001 w zarządzaniu środowiskiem odbywa się od 1999 roku. Jest okazją do prezentacji działań w zakresie edukacji ekologicznej w miejskich placówkach oświatowych. Na scenie tańczą i śpiewają dzieci, a obok wystawiane są prace uczniów. Impreza odbędzie się w godzinach przedpołudniowych, organizują ją magistrackie wydziały: Edukacji, Kultury i Sportu oraz Ochrony Środowiska i Rolnictwa.
W SP 11 w Raciborzu odbył się I Miejski Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy „Ekomat”. Udział w nim wzięły dwuosobowe drużyny. Organizatorami byli nauczyciele matematyki w SP 11 Bogusława Niedzielska i Tomasz Furman, oraz dyrektor Kamila Kubiak. Autorkami zadań a jednocześnie przewodzącymi komisji konkursowej były: Marzena Bugiel (metodyk matematyki) i Anna Strojny (metodyk przyrody). Z trudnymi zadaniami najlepiej poradziła sobie drużyna SP 11: Dorota Piszcz oraz Michał Lewicki, drugie miejsce zajęła SP 18: Magdalena Wrońska oraz Marcin Staszczyszyn, a trzecie reprezentanci SP 4: Angelika Gucik i Beata Lazar.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozszerzył ofertę finansowania przedsięwzięć polegających na wykorzystaniu energii odnawialnej, usuwaniu azbestu, a także dofinansowania przedsięwzięć zgodnych z „Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych” oraz współfinansowanych z Funduszu Spójności. Oferta skierowana jest do gmin, spółdzielni mieszkaniowych i przedsiębiorców. Bliższe informacje w WFOŚiGW, tel. 603 22 00.
Fundacja Ekologiczna „Silesia” w Katowicach uzyskała dotację z WFOŚiGW na koordynację akcji „Posadź swoje drzewko” prowadzonej od 1991 roku. Zadanie kierowane jest do szkół wszystkich typów, przedszkoli, innych placówek oświatowo-wychowawczych, ośrodków pomocy społecznej, ośrodków zdrowia (otwartych i zamkniętych), organizacji społecznych, wojska, policji, straży pożarnej (ochotniczej i państwowej) oraz związków wyznaniowych.
Podsumowano akcję wywozu odpadów wielkogabarytowych z terenu gminy Nędza. Wzorem roku poprzedniego mieszkańcy wystawiali stare meble, dywany itp. przed posesje od 9 do 13 maja. Te trafiały do specjalnych kontenerów, których nazbierało się aż siedem. Akcję w sposób perfekcyjny nadzorowali sołtysi, którym wójt gminy Franciszek Marcol serdecznie dziękuje.
Gmina Kornowac może stanowić wzór w rozwiązywaniu problemu usuwania śmieci. Od 2000 r., kiedy zlikwidowano składowisko odpadów przy ul. Wiśniowej w Pogrzebieniu, władze organizują coroczne akcje pod hasłem: „Sprzątanie dzikich wysypisk śmieci”. W tym roku akcję taką przeprowadzono od 16 do 18 kwietnia, pod ścisłym nadzorem sołtysów. Do sprzątania zaangażowane zostały osoby o najniższych dochodach, nie mające środków do życia, bądź wskazane przez OPS. Tym sposobem udało się zebrać ponad 7,5 t odpadów i odtransportować na wysypisko.