W skrócie - powiat raciborski
Racibórz
- 29 maja o godz. 10.30 w kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Raciborzu Sudole rozpocznie się uroczysta msza święta, którą z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia świątyni odprawi ks. bp Jan Kopiec z Opola. Ks. proboszcz Józef Przywara oraz społeczność Sudoła zapraszają raciborzan do uczestnictwa w jubileuszowej mszy.
- 29 maja parafia Matki Bożej będzie gościła uczestników raciborskiego Rejonowego Kongresu Eucharystycznego. W tym czasie odbędą się one również w Opolu, Nysie i Kluczborku. Szczegóły podczas mszy w ogłoszeniach parafialnych.
- 25 maja odbędzie się sesja Rady Miasta. Głównym punktem obrad będzie dyskusja nad przekładanymi już wielokrotnie projektami uchwał w sprawie planów zagospodarowania przestrzennego dla Brzezia i Ostroga. 31 maja zbiorą się radni powiatowi. Głównym tematem ich dyskusji będzie rolnictwo na ziemi raciborskiej.
- Magistrat przyznał dotację na organizację zajęć mających na celu pobudzenie aktywności życiowej mieszkańców. Pieniądze otrzymali: Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów na program „I Ty nie musisz być sam” (5 tys. zł) oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciborzu na prowadzenie grupy wsparcia dla seniorów „Kafejka pod Iskierką” (5 tys. zł). Rozdzielono również pieniądze na profilaktykę chorób cywilizacyjnych i społecznych. Dotacje otrzymały: Raciborskie Stowarzyszenie Diabetyków na program profilaktyki racjonalnego odżywiania i zdrowego trybu życia w cukrzycy (5 tys. zł) oraz Stowarzyszenie „Persona” na rzecz promocji i ochrony zdrowia psychicznego - profilaktykę zdrowia psychosomatycznego jako odpowiedź na wyzwania cywilizacyjne (3,9 tys. zł).
- Starostwo Powiatowe w Raciborzu przypomina, że sprawy związane ze zmianą imion i nazwisk od 3 maja należy załatwiać we właściwym dla miejsca stałego zamieszkania urzędzie stanu cywilnego. Dotychczas sprawy w tym zakresie prowadzone były przez starostwa powiatowe, a wcześniej zajmowały się tym urzędy rejonowe.
- W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Raciborzu. Poruszano kwestie związane z wprowadzeniem w mieście dwujęzycznych tablic z nazwą miejscowości oraz opisów ważniejszych instytucji. Jak informuje magistrat, w 2006 r. poczynione zostaną starania o środki pozabudżetowe na wystawienie na obrzeżach naszego miasta tablic dwujęzycznych i plansz informacyjnych o miastach partnerskich.
- Trwają rozmowy władz miasta z Zarządem Dróg Wojewódzkich w sprawie remontu ronda oraz skrzyżowania ulic Londzina-Reymonta. Jak powiedział nam prezydent Jan Osuchowski, ZDW sfinansowałby modernizację nawierzchni ronda, zaś magistrat dróg dojazdowych w zarządzie gminy, m.in. ul. Odrzańskiej i Podwale. Do zarządu województwa trafił też z ZDW wniosek o przekazanie z nadwyżki budżetowej za 2004 r. pieniędzy na modernizację skrzyżowania Londzina-Reymonta. Projekt przewiduje przebudowę tego miejsca, z nową organizacją ruchu na drodze dojazdowej do i wyjazdowej z ul. Lodzina. Miasto własnym sumptem chce zamontować sygnalizację świetlną przy „Strzesze”.
- Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział Biura w Rudach informuje, że ruszył wiosenny cykl warsztatów edukacyjnych „Dymarki cysterskie”, podczas których, w skansenie cysterskiego hutnictwa i górnictwa rud żelaza, organizowane są zabawy i konkursy opisujące życie dawnych mnichów – pionierów górnośląskiej ekologii. W poprzednich latach imprezy cieszyły się wielkim zainteresowaniem szkół z powiatu raciborskiego. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 410 30 52 u Grzegorza Osielskiego.
- W każdy poniedziałek w godzinach od 15.00 do 16.00 w Biurze Rady Miasta przy ul. Batorego 6 pełnione są dyżury radnych miejskich. Terminarz: 23 maja – Krystyna Klimaszewska, 30 maja – Mirosław Lenk, 6 czerwca – Henryk Mainusz, 13 czerwca – Franciszek Mandrysz, 20 czerwca – Mariusz Marchwiak i 27 czerwca – Stanisław Mika.