Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (684) Data wydania: 24.05.05

Bóg i człowiek

Klasztory kamedułów w obiektywie Adama Raszki oraz sztuka Johanna Jandy, to wiosenno-letnie propozycje wystawiennicze rudzkiego starego opactwa. Fotogramy z zakonnikami eremitami znakomicie oddają klimat miejsca, gdzie są teraz pokazywane. Wcześniej można je było oglądać w krakowskim Barbakanie na wystawie „OO. Kameduli - 400 lat w samotności”.
Obiektyw Adam Raszki, znanego fotografika, uchwycił całą głębię kamedulskiego życia, w którym – jak podkreśla sam autor – króluje cisza, gdzie Bóg jest mądrością, mądrość jest miłością, a miłość jest wiecznością. Jan Paweł II mówił o kamedułach ze Srebrnej Góry w Krakowie, że są piorunochronem dla dawnej stolicy Polski. Ich klasztory są zamknięte dla zwykłych śmiertelników. Zdjęcia Raszki nabierają rangi jeśli uwzględnić, że przez sześć lat fotograf „wchodził” w życie braci, nie nachalnie, subtelnie, chwytając ich niezwykłą codzienność i nabożne egzekwie. Wykonane zostały w Krakowie, Bieniszewie i we Włoszech – ojczyźnie kamedułów.

Fotogramy odwiedziły już wiele miejsc. Stanowiły część krakowskiej ekspozycji zorganizowanej z okazji jubileuszu 400-lecia konwentu na Srebrnej Górze. W Rudach trafiły „na swój” klimat. Cysterska duchowość była co prawda bardziej otwarta na świat zewnętrzny, ale motto życia konsekrowanego było to samo: ora et labora, czyli módl się i pracuj. Rudzka ekspozycja „Kameduli” zajmuje surowe, nieotynkowane wnętrza klasztorne, z trudem oświetlane przez promienie słońca. Duże odbitki wydobywa z mroków delikatne światło jarzeniówek.

Koneserów rzeźby zadowoli z pewnością wystawa poświęcona Johanowi Jandzie (ur. 1827), wybitnemu rzeźbiarzowi rodem z Kraju Hulczyńskiego, niegdyś w powiecie raciborskim, dziś w Czechach. Nasz bohater ukończył studia na akademii drezdeńskiej, był współpracownikiem sławnego berlińskiego rzeźbiarza Christiana Raucha. Wspólnie pracowali nad pomnikiem Fryderyka Wielkiego. Sam Janda wykonał popiersie Shakespearea na londyńskiej wystawie światowej w 1851 r. Jest autorem statuy z kości słoniowej pt. „Dante i Beatrice”, popiersia arcybiskupa pardubickiego Arnestusa (dla kościoła w Glatzu), rzeźby Genowefy z sarną dla kościoła w Berlinie - Charlottenburg, św. Hubertusa dla księcia pszczyńskiego. Rudzka ekspozycja dokumentuje jego dokonania. Przygotowano ją we współpracy z potomkami artysty.

Rudzkie opactwo jest dostępne dla zwiedzających w weekendy, w godzinach popołudniowych.

(waw)