Bardziej ekologiczny
To już czwarta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Raciborzu. Zakwalifikowało się doń 61 uczestników z całego kraju.
Już pierwszego dnia festiwalu - 31 maja - odbędą się recitale laureatek jego III edycji: Patrycji Zisch i Hanny Hołek oraz prezentacja nagrodzonej wtedy poezji. W środę zespół wokalny „Miraż” wystąpi z okazji Dnia Dziecka. Na czwartek zaplanowano „Wieczór interpretacji”, a w piątek Grupa „Rosynant” pokaże slajdy podczas „Wieczoru podróżniczego”. Początek wszystkich tych imprez o godz. 20.30 w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury, wstęp wolny. Weekend to sobotni konkurs wokalny, od godz. 15.30 na Zamku Piastowskim i niedzielny koncert laureatów IV festiwalu z występem gwiazd imprezy: grupy Carrantouhill i Roberta Kasprzyckiego na finał. Artyści - ekolodzy
31 maja raciborski Urząd Miasta zaprosi dzieci i młodzież na seminarium ekologiczne, które poprowadzi Zdzisława Sośnierz, kierująca Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa w magistracie. Również we wtorek planowany jest spacer w Parku Zamkowym i zapoznanie się z pomnikami miejscowej przyrody. Środę wypełnią warsztaty ekologiczne prowadzone przez Jana Konopkę z Ministerstwa Środowiska. W piątek wszyscy uczestnicy festiwalu wezmą udział w uroczystym otwarciu Międzynarodowej Wystawy Ekologicznej pn. „Meandry Graniczne Odry” oraz w towarzyszącej jej konferencji naukowej. Ekspertem ekologicznym festiwalu będzie Mira Stanisławska - Meysztowicz - propagatorka i organizatorka akcji „Sprzątanie Świata”.
Ewelina Jarosz – Młodzieżowy Dom Kultury,
prowadzi warsztaty choreograficzne
Od zaistnienia festiwalu odpowiadam za ruch sceniczny. Istotne jest, że tu trzeba dostosować metodę do uczestników. Za każdym razem są to przecież nowe osoby. Kiedy przełamują się pierwsze bariery zostajemy serdecznymi przyjaciółmi. Pomagam im eliminować błędy i doskonalić umiejętności.
Andrzej Biskup – kierownik literacki festiwalu
Pod względem liczby nadesłanych form poetyckich mamy w tym roku przewagę nad kategorią piosenki. Z satysfakcją odbieram fakt, że prace napływają z Gdańska, Kielc czy Lublina – to potwierdza rangę imprezy. Życzeniem wszystkich jest by festiwal był tak dobry jak jego poprzednie edycje i skupiał młodych, wrażliwych ludzi chcących obcować z pięknem.
Tatiana Kuder i Joanna Koczwara–Kozłowska – Starostwo Powiatowe,
współorganizator imprezy
Pracujemy przy festiwalu od jego pierwszej edycji. Nowościami w tym roku są ekologiczne: konferencja i wystawa. Widać, że zasięg imprezy jest coraz większy, bo są nowi uczestnicy. Ci, którzy już tu byli, też chętnie wracają, więc radość jest podwójna.
(ma.w)