W skrócie - powiat raciborski
Racibórz
Jubileusz 35-lecia współpracy partnerskiej obchodzą w tym roku partnerzy zagraniczni powiatu raciborskiego - walijskie Hrabstwo Wrexham i niemiecki Powiat Märkischer. Uroczystości odbyły się 4 czerwca we Wrexham. Pojechali tam również: wicestarosta A. Hajduk, przewodniczący Rady Powiatu Roman Głowski oraz przewodniczący Komisji Oświaty Norbert Mika. Uroczystość zakończy odbywający się w Wrexham od 20 maja Festiwal Sztuki. Powiat raciborski reprezentuje 7-osobowa grupa młodzieży z Centrum Kultury w Tworkowie, Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu i Raciborskiego Centrum Kultury.
Minister Edukacji Narodowej i Sportu, jak wynika z informacji jakie uzyskaliśmy w magistracie, podtrzymał negatywną opinię Śląskiego Kuratora Oświaty na temat likwidacji od 31 sierpnia Szkoły Podstawowej nr 5 w Studziennej. Oznacza to, że do likwidacji placówki nie dojdzie. Przypomnijmy, że na postanowienie Kuratora zażalenie wniósł prezydent J. Osuchowski.
Robert Różewski nie jest już kierownikiem Miejskiego Centrum Reagowania i Ochrony Ludności (dawne OC). Zastąpił go Stanisław Mrugała, emerytowany funkcjonariusz Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, radny gminy Krzyżanowice. O nieprzedłużeniu umowy z Rozewskim zdecydował prezydent J. Osuchowski. Zdecydowały ponoć względy „charakterologiczne” byłego szefa CRiOL.
Przygotowywana jest specyfikacja przetargowa na sprzedaż Kamienioka. Magistrat zamierza wkrótce ogłosić kolejny przetarg na nieruchomość, która w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod centrum handlowe. Przypomnijmy, że w pierwszym wygrał francuski koncern Auchan, ale zrezygnował z budowy pod Oborą swojego hipermarketu. Sprawa ma się skończyć w sądzie, bo Francuzi żądają zwrotu miliona złotych wadium za rzekomą sprzedaż przez miasto gruntu obarczonego wadą.
Kolejna sesja Rady Powiatu odbędzie się 21 czerwca. Radni zajmą się oceną działalności Szpitala Rejonowego.
12 czerwca na terenie szkoły przy ulicy Słowackiego odbędzie się festyn rodzinny, którego organizatorami są Młodzieżowa Rada Miasta Racibórz oraz nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 4 im. Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Podczas festynu wystąpią ciekawe postacie naszego miasta oraz rozegrane zostaną liczne konkurencje sportowe. Program przewiduje również: występ szkolnego kabaretu i chóru, pokaz karate, tańca współczesnego oraz breakdance. Będzie można odpocząć w kawiarence i spróbować szczęścia w loterii fantowej, a na końcu pobawić się przy rytmach muzyki pod gołym niebem! Pieniądze z festynu przeznaczone zostaną na remont i wyposażenie świetlicy TPD oraz pomoc w zapewnieniu dzieciom udanego wypoczynku w czasie wakacji.
Bogdan Depta złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora Gimnazjum nr 4 – ujawnił wiceprezydent Mirosław Szypowski. Jako powód podał niemożność realizowania swojego programu, który przedłożył starając się o funkcję szefa G 4. W planach magistratu placówka ma być w przyszłym roku zlikwidowana. Obecnie ma ona problemy z naborem uczniów.
24 września odbędzie się Zjazd Absolwentów I LO im. Jana Kasprowicza w Raciborzu. Powodem jest przypadający na ten rok jubileusz 60-lecia istnienia szkoły (dawne Liceum Męskie nr 9). W programie obchodów znalazły się: godz. 9.00 - msza święta w kościele farnym, godz. 11.00 - część oficjalna w Raciborskim Centrum Kultury przy ul. Chopina, godz. 13.00 – spotkanie w szkole, podczas którego nastąpi odsłonięcie galerii „Portrety dyrektorów” oraz zwiedzanie szkoły, spotkanie z kadrą nauczycielską i poczęstunek, godz. 17.30 - biesiada do białego rana w hali OSIR (dawna Rafako). Organizatorzy zapowiadają wspólną kolację, dobrą orkiestrę i świetną zabawę. Koszt uczestnictwa w Zjeździe wynosi 80 zł. Termin wpłaty mija 5 września. Konto ING BSK o. Racibórz 13 1050 1328 1000 0022 1887 4499.
22 czerwca odbędą się V Dni ks. Stefana Pieczki. Tego dnia o godz. 19.00 w sali RCK przy ul. Chopina wystąpi Tomek Kamiński. Wręczone zostaną także medale „Unitas Veritas”. Szczegóły wkrótce.
Urząd Miasta informuje, że w Zespole Obsługi Placówek Oświatowych trwają zapisy na obóz wypoczynkowy w Pleśnej. Są jeszcze wolne miejsca na wszystkie turnusy. Koszt skierowania 800 zł. Terminy turnusów: pierwszy - 25.06 - 16.07, drugi - 16.07 - 06.08, trzeci - 06.08 - 27.08. Dodatkowych informacji udzielają pracownicy ZOPO pod nr tel. 415 25 39 oraz 415 49 22.
Powiat raciborski przystąpi do Związku Stowarzyszeń pod nazwą „Śląski Ogród Botaniczny”. Związek, który ma siedzibę w Mikołowie, a jego członkiem jest również miasto Racibórz, uczestniczy w tworzeniu ogrodu botanicznego „Arboretum Bramy Morawskiej”, który zajmuje znaczną część lasu Obora. Powiat poprzez swoje członkostwo chce wpływać na decyzje podejmowane przez „Śląski ogród”.
Wodzisław
W dniach 11 – 12 czerwca w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego odbędą się Targi Edukacyjne, podczas których swoją ofertę zaprezentują szkoły policealne i szkoły dla dorosłych. Swój udział w imprezie zapowiedziało osiem publicznych i niepublicznych placówek oświatowych z terenu powiatu wodzisławskiego. Każda z nich przygotuje własne stoisko targowe. Będą to pierwsze na naszym terenie targi edukacyjne adresowane do dorosłych oraz absolwentów szkół średnich, którzy z różnych powodów nie mogą rozpocząć studiów, a chcą podnosić swoje kwalifikacje. Zainteresowanym uczestnikom targów PCKU umożliwi zwiedzanie szkoły, jej pracowni, sztolni oraz zapoznanie się z robotem Hexor II, nowoczesną pomocą dydaktyczną.
Rozstrzygnięto konkurs Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa – „BUDOWA ROKU 2004”. Wodzisław Śl. otrzymał wyróżnienie za „Modernizację części mechanicznej i budowę części biologicznej oczyszczalni ścieków Karkoszka II”. Przypomnijmy, że oddana do użytku w zeszłym roku oczyszczalnia spełnia najsurowsze wymagania w zakresie ochrony środowiska.
Do miejscowego Urzędu Miasta dotarła przesyłka z Sekretariatu Stanu w Watykanie. Jest to odpowiedź papieża Benedykta XVI na słowa nadesłane przez prezydenta Krzyżaka z okazji jego wyboru na papieża. Słowa skierowane są do wszystkich mieszkańców Wodzisławia. W depeszy papież prosi o modlitwę i dziękuje za duchowe wsparcie udzielone mu dotychczas.
30 maja w Urzędzie Stanu Cywilnego odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Działacza i Pracownika Kultury”. Na spotkanie przybyli wszyscy, którzy osobiście przyczyniają się do rozwoju kultury w Wodzisławiu Śląskim. Prezydent, Adam Krzyżak podziękował im za ich wkład i zaangażowanie oraz zachęcił do dalszego działania na rzecz poszerzenia oferty kulturalnej w mieście. Tradycyjnie też wręczył nagrody osobom, które w zeszłym roku najbardziej zasłużyły się na tym polu. Wśród nagrodzonych znaleźli się m. in. Ewa Wrożyna - Chałupska, Lucjan Łucki, Henryk Mańka, Tomasz Szeglowski, Krystian Dziuba, Joanna Pliszkowska oraz Roman Ziętek.
W Wodzisławiu odbyło się spotkanie przedstawicieli szkół z Turcji, Rumunii, Słowacji i oczywiście z Polski. Wszystko w ramach programu Sokrates Comenius realizowanego m.in. przez wodzisławskie Gimnazjum nr 2. W tym roku uczniowie mieli za zadanie dokładnie zapoznać się z historią i kulturą swoich krajów. Młodzi ludzie wykonali m.in. przewodniki multimedialne po regionie, albumy z ciekawymi miejscami, płyty z narodowymi melodiami, plakaty i broszury. Szkoły rozpoczęły także naukę podstawowych wyrażeń z każdego języka i wydały pierwszy tom wraz z CD międzynarodowego słownika potocznych zwrotów, tłumaczonego na język angielski. Pierwsze dni pobytu w Polsce delegacje z zagranicy spędziły w Warszawie. 19 maja na trzy dni wszyscy przyjechali do Wodzisławia. Najwięcej emocji wzbudziły warsztaty kucharskie, pod nadzorem nauczycieli: Joanny Dylich i Bożeny Buchty oraz szkolnej intendentki Beaty Patuchy. 50 uczniów z kraju i z zagranicy uczyło się przygotowywać polskie pierogi.
Radlin
8 czerwca o godz. 14.00 w restauracji NOT przy kopalni „Marcel” odbędzie się jubileuszowe spotkanie miejscowego Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Powstało ono 50 lat temu i liczy 102 członków. Przygotowano poczęstunek oraz krótki program artystyczny. Jak mówi przewodnicząca radlińskiego koła Aniela Aleksandrowicz, będzie to pierwsze spotkanie w historii tej lokalnej organizacji, podczas którego emeryci świętować będą jubileusz. Nie zabraknie prezesa rejonowego Prerii - Tadeusza Kawalerowicza. Zaproszenie otrzymał także prezes wojewódzki - Bogdan Poprawa.
Grupa dziecięca „Mała Pasja” działająca w Miejskim Ośrodku Kultury obchodzi 5-lecie swojego istnienia. Tworzą ją dwa zespoły młodzieży od 11 do 16 lat oraz dzieci od 5 do 10 lat. Od początku zajęcia prowadzi tutaj instruktor plastyki Jadwiga Pietrek. Uczestnicy zajęć biorą także udział w konkursach plastycznych regionalnych i ogólnopolskich. Tradycyjnie z okazji Dnia Mamy dzieci przygotowały wystawę, którą można oglądać w radlińskim MOK-u do końca czerwca.