Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (688) Data wydania: 21.06.05

Graduał wrócił

Po półrocznych staraniach Ministerstwo Spraw Zagranicznych odzyskało w Londynie słynny raciborski graduał dominikański. 20 czerwca bezcenny zabytek wrócił do Raciborza.
Do Raciborza wróciły dwie karty ze zrabowanego w 1945 r. słynnego graduału dominikańskiego. 20 czerwca, z rąk przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odebrał je ks. Ginter Kurowski, proboszcz parafii miejskiej – prawowitego właściciela bezcennego zabytku. Uroczystość przekazania odbyła się w Muzeum.

W listopadzie karty wystawił na sprzedaż londyński dom aukcyjny Sotheby’s. Katalog został umieszczony w Internecie. Spodziewano się uzyskać za nie około 6 tys. funtów. Zabytek dostrzegła Dorota Gabryś z Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Poinformowała polskich naukowców. Ci nie mieli wątpliwości, że obie karty pochodzą ze słynnego graduału dominikańskiego z Raciborza, przechowywanego do 1945 r. w skarbcu kościoła farnego, po wojnie zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach.

Poinformowane o sprawie Ministerstwo Spraw Zagranicznych natychmiast zablokowało aukcję. Parafia WNMP z Raciborza dostarczyła niezbędne dokumenty i pełnomocnictwa, by rozpocząć starania o zwrot zrabowanych kart. Raptem po sześciu miesiącach wróciły do Polski. Najpierw przewieziono je do Brukseli. Stamtąd pocztą dyplomatyczną do Warszawy. 20 czerwca dostarczył je do Raciborza ambasador Wojciech Kowalski, pełnomocnik ministra ds. restytucji dóbr kultury.

W Muzeum uroczyście otwarto pakunek opieczętowany ministerialnymi stemplami. Chwilę potem oczom zaproszonego specjalnie z tej okazji bp. Jana Kopca z Opola, ks. proboszcza Gintera Kurowskiego, prezydenta, starosty, pracowników Muzeum z dyr. Joanną Muszałą-Ciałowicz na czele oraz reporterów ukazały się dwie karty bogato zdobione w inicjały; jedna z przedstawieniem ks. Mieszka opolsko-raciborskiego, druga ze sceną Narodzenia Chrystusa.

Decyzji co do tego, gdzie będzie eksponowany zabytek jeszcze nie podjęto. Właścicielem jest parafia WNMP. Biskup Jan Kopiec powiedział nam, że jest za tym, by pozostał w Raciborzu. Graduał z Raciborza to unikat w skali Śląska, wspaniały przykład malarstwa książkowego z przełomu XV/XVI w.

Ambasador Wojciech Kowalski poinformował, że Sotheby’s nie ujawniło, kto wystawił karty na sprzedaż. Podjęło się jednak negocjacji. Anonimowy wystawca, mając na uwadze ryzyko procesu sądowego, zdecydował się je zwrócić. Przy okazji wyszło na jaw, że nabył je w 1995 r. na aukcji w Hamburgu. Wtedy nie zostały dostrzeżone przez polskich naukowców i doszło do transakcji.

Cały graduał miał 166 kart, z których bogato zdobionych było 19. Dwie odzyskano. Co z resztą? Jak powiedział nam ks. proboszcz Kurowski natrafiono na ich ślad. Czy uda się je odzyskać? Poczekajmy.

(waw)