Inaczej niż przed komputerem
Wzięło w niej udział 135 uczestników z SP 1, ZSP w Kobyli i Rzuchowa, G 5 oraz Kornowaca, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudach, drużyny kolarzy z PTTK z Jastrzębia, Rydułtów i Rybnika. Rajd podzielony był na cztery różne trasy, które rozpoczynały się na pl. Długosza i przy SP 1 w Raciborzu oraz w Kobyli i Rzuchowie. Każda z grup miała swojego przewodnika PTTK. Najdłuższą trasę rajdu pokonała młodzież z Rud, która do Raciborza dotarła pieszo.
Najstarszym uczestnikiem wyprawy był 87-letni ks. dr Jerzy Pawlik z Katowic, honorowy członek PTTK, publicysta, przewodnik oraz popularyzator historii Śląska. Opracował m.in. szlaki im. Husarii Polskiej oraz Powstańców Śląskich. Natomiast najmłodszą turystką była 11-miesięczna Izabela Twardzik, która podróżowała rowerem razem z rodzicami.
Trasy wszystkich grup rajdowych zakończyły się na campingu OSiR-u na Oborze wspólną biesiadą. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy zmagali się w wielu konkurencjach, m.in. w rowerowym torze przeszkód, „jeździe żółwia”, polegającej na jak najwolniejszym pokonaniu wyznaczonego odcinka, czy w rozgrywkach w „dwa ognie”. Odbył się też konkurs plastyczny pod hasłem „Alkohol i narkotyki wrogiem turystyki”, podzielony na dwie kategorie wiekowe. Wśród uczniów szkół podstawowych I miejsce zajęła Anna Reczek, II - Łukasz Mital, III ex aequo - Joanna Ptak i Dawid Mrasek, wszyscy z SP 1. Wśród gimnazjalistów - I miejsce zdobyła Sabina Mazur, II - Patrycja Siemińska, III - Natalia Lipka, wyróżnienie przyznano Teresie Chaburze z G 5. Rowerowy tor przeszkód najsprawniej pokonał Dawid Cieślik z Rzuchowa, II miejsce zajął Damian Lulek z SP 1 oraz Agnieszka Dobek z SP 1. W „jeździe żółwia” zwyciężyli rzuchowianie. Pierwszy był Marcin Grycman, drugi - Kamil Czogała, trzecia - Aleksandra Mańka. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy breloczek PTTK.
Chcemy młodzież wyciągnąć z domu i pokazać im coś ciekawego. Przede wszystkim to, że można spędzić czas inaczej, niż tylko przed telewizorem czy komputerem. Kontakt z przyrodą i zabytkami ma silny wychowawczy wpływ. Czyni nas lepszymi i wrażliwszymi - przekonuje Małgorzata Rożnowska, komandor rajdu. Jej zastępcą był Dariusz Malinowski.
Impreza zorganizowana została przez raciborski oddział PTTK, Koło-Klub Krajoznawców, Komisję Turystyki Kolarskiej, Pełnomocnika Prezydenta ds. Społecznych oraz OSiR.
(Adk)