Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (695) Data wydania: 09.08.05

Stradivarius w samolocie

Rzekomo XVIII-wieczny egzemplarz „Stradivariusa” przechwycili w Katowicach śląscy pogranicznicy z Raciborza. Szykowała się antykwaryczna sensacja, tymczasem wprawione oko konserwatora zabytków szybko rozpoznało współczesną podróbkę warsztatu znakomitego lutnika. Skończyło się na medialnym szumie.
Tysiące podróbek oryginalnych Stradivariusów (zachowało się ich na świecie około 650 egzemplarzy, z których każdy warty jest prawie milion dolarów) wyszło spod rąk lutników czeskich i niemieckich. W XIX i do połowy XX w. popyt na skrzypce Antonio Stradivariego z Cremony (1644-1737) był ogromny. Pragnęło je mieć wielu muzyków, których stać było jednak co najwyżej na wydatek kilkuset marek. Jako, że oryginały stanowiły wysokich lotów luksus, za drobną kwotę dostawali do rąk imitacje oznakowane zwykle inskrypcją „ANTONIUS STRADIVARIUS CREMONA FECIT ANNO 1731”. Uczciwi czescy lutnicy dodawali jeszcze „Made in Czechoslovakia”. Niemcy już nie. To przez to, warta dziś do 2 tys. zł podróbka, postawiła na nogi śląskich pograniczników z Raciborza.
 
Do zdarzenia doszło pod koniec lipca. Z Katowic Pyrzowic chciał odlecieć do Londynu 27-letni mieszkaniec województwa opolskiego. Podczas kontroli bagażu podręcznego funkcjonariusz zauważył futerał, a w nim skrzypce. Z rozmowy jaką przeprowadził z podróżnym wynikało, że nie jest on muzykiem. Poprosił o pokazanie instrumentu. Po dokładnym przyjrzeniu się zauważył, że ma wyrytą datę „1736”. Straż wszczęła alarm, bo myślała, że wpadł w jej ręce Stradivarius. Atmosferę podgrzało jeszcze to, że mężczyzna przyznał, że „instrument jest stary”. Przed 15 laty ponoć kupił go jego ojciec. Do tej pory leżały w domu rodzinnym. Teraz miał trafić do Anglii. Jeszcze w ten sam dzień ekspert wydał werdykt: skrzypce wyprodukowano w 1948 r. 27-latek otrzymał je z powrotem i odleciał do Londynu.
 
W ostatnim czasie śląska Straż Graniczna ujawniła szereg prób przemytu przedmiotów zabytkowych. Do ciekawostek należały, warte kilkadziesiąt tysięcy złotych, srebrne judaika z XVII i XVIII wieku, czyli przedmioty żydowskiego kultu. Próbowano je przemycić w pociągu relacji Warszawa-Budapeszt. Były to balsaminki, pojemniki na wonności oraz sześć wskaźników do czytania Tory.
 
G. Wawoczny