Henkel inwestuje
W raciborskim zakładzie Henkla uruchomiono najnowocześniejszą technologię produkcji proszków do prania. Kosztowała 800 tys. euro.
Technologia stosowana jest na nowej, w pełni zautomatyzowanej linii magazynowania, transportu pneumatycznego i dozowania nadwęglanu sodu, który zastąpił w proszkach do prania białych tkanin nadboran sodu. Realizacja projektu trwała 11 miesięcy i zakończyła się w lipcu tego roku. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 800 tys. euro, czyli ponad 3,2 mln zł. W pracach projektowo-wykonawczych Henkel korzystał niemal wyłącznie z polskich biur projektowych i firm specjalizujących się w budowie obiektów dla przemysłu chemicznego. Urządzenia do transportu pneumatycznego sprowadzono z Niemiec, a pozostałe wykonali dostawcy z Polski.
Henkel używa w Raciborzu nadwęglanu sodu do produkcji proszków do prania białych tkanin od października minionego roku, ale dotychczas jego stosowanie w procesie produkcji wymagało od pracowników uciążliwych prac ręcznych. Teraz surowiec nie jest już dostarczany w workach. Dociera do zakładu w cysternach samochodowych i magazynowany jest w silosie. Operacje jego magazynowania, transportu wewnętrznego i dozowania odbywają się automatycznie. Nadwęglan sodu jest kupowany od dostawców z Niemiec i Austrii, ponieważ polskie fabryki chemiczne jeszcze go nie oferują.
Dzięki nowej linii Henkel będzie produkować detergenty zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy, a konsument zyska jeszcze lepsze produkty – mówi Bronisław Tomalik, dyrektor raciborskiego zakładu Henkla. Inwestycja spowoduje także zwiększenie wydajności linii produkcyjnych i obniżenie kosztów transportu. Polepszą się także właściwości piorące proszków Persil, Rex i Bobas. Działać będą w niższej temperaturze.
Zyska także środowisko naturalne. Dotychczas polskie gospodarstwa domowe wprowadzały do środowiska kilkanaście tysięcy ton związków boru rocznie. Nadwęglan sodu używany jest w recepturach w mniejszej ilości niż nadboran i zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy jest całkowicie nieszkodliwy dla środowiska, ponieważ w kąpieli piorącej ulega rozkładowi do sody i tlenu – dodaje dyrektor Tomalik.
W 2004 r. Henkel wydał w Polsce na inwestycje 25 mln zł. Było to o ponad 45 proc. więcej niż w roku 2003. Według danych Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych, w ciągu ostatnich 15 lat Henkel zainwestował w naszym kraju 116 mln dolarów, w tym znaczną kwotę w Raciborzu. Powstało pięć fabryk, w których wytwarzane są produkty chemii gospodarczej i budowlanej. Produkty wytwarzane w tych zakładach zaspokajają potrzeby polskiego rynku oraz są wysyłane na eksport. 16 proc. polskiej produkcji Henkla przeznaczone jest na eksport na rynki europejskie. Znaczący udział w eksporcie ma także zakład w Raciborzu.
W drugim kwartale 2005 r. Grupa Henkel wygenerowała sprzedaż na poziomie 3.009 mln euro. Była wyższa o 10 proc. od sprzedaży w analogicznym okresie roku poprzedniego. Udało nam się utrzymać pozytywny trend wzrostowy obserwowany już w pierwszym kwartale dzięki licznym, udanym innowacjom produktowym - twierdzi Ulrich Lehner, prezes zarządu Henkel KgaA. Region Europy Środkowo-Wschodniej (Henkel CEE), do którego należy Henkel Polska, w tym zakład w Raciborzu, jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się w ramach całej grupy. Wzrost sprzedaży osiągnął tu dwucyfrowy wynik. Na sukces zapracowały wszystkie sektory biznesu: środków piorących i czyszczących, kosmetyków pielęgnacyjnych, klejów konsumenckich i chemii budowlanej oraz technologii przemysłowych.
(waw)