Po prostu emulsyjna
Pod obco brzmiącą nazwą farb dyspersyjnych kryją się znane nam od lat farby emulsyjne i taka jest właściwie ich poprawna nazwa. Są one niezmiennie popularne ze względu na uniwersalne zastosowanie i właściwości, królują szczególnie we wnętrzach.
Nazywamy je dyspersyjnymi, gdyż zawierają, jako spoiwo organiczne, dyspersje tworzyw sztucznych, takich jak żywice akrylowe, winylowe lub lateksowe. To właśnie dyspersja (rozproszenie) tych żywic w postaci drobnych cząstek zawieszonych w wodzie decyduje o cechach użytkowych farby.
Szczególne właściwości
Farby emulsyjne są coraz odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, a pomalowaną nimi ścianę można wielokrotnie czyścić. Niektóre z nich mają nawet podwyższoną wytrzymałość na mycie i szorowanie, dlatego nadają się do pomieszczeń, których ściany są szczególnie narażone na zabrudzenie. Produkowane są również farby emulsyjne do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (do łazienek, łaźni i pralni). Są one bardzo „szczelne”, aby jak najmniejszą ilość pary wodnej przepuścić do wnętrza ściany. Kiedy stosujemy ten rodzaj farb, musimy zadbać o bardzo dobrą wymianę powietrza w pomieszczeniu, a więc dobrą wentylację. Wśród farb dyspersyjnych są również takie, które mają szczególne właściwości. Należą do nich farby z dodatkiem środków przeciwgrzybicznych, które zabezpieczają podłoże oraz wymalowaną powierzchnię przed rozwojem grzybów i pleśni, czy też farby kryjące wszelkiego rodzaju zabrudzenia i plamy (np. zacieki wodne, oleje, sadze, plamy nikotynowe) już po jednokrotnym malowaniu. Wielką zaletą farb emulsyjnych jest łatwość stosowania, gdyż nie wymagają specjalnego przygotowania (wystarczy rozcieńczyć je wodą).
Dobrze kryją zabrudzenia i jednocześnie doskonale oddają fakturę malowanej powierzchni, co w efekcie daje ładny efekt dekoracyjny.
Na każde podłoże
Firma Atlas produkuje na bazie dyspersji winylowo-akrylowej białą farbę emulsyjną pod nazwą Arkol. Można ją barwić przy użyciu zarówno nieorganicznych, jak i organicznych past pigmentowych - wodorozcieńczalnych. Po nałożeniu warstwy farby, tworzy ona gładką, matową powłokę, bez zmarszczeń i spękań. Farbę można stosować do malowania pierwotnego, jak i renowacyjnego podłoży z betonu, tynku cementowego i cementowo-wapiennego, kamienia, tynków i gładzi gipsowych, płyt gipsowo-kartonowych, a także tapet. Farbę Atlas Arkol nanosimy na przygotowane wcześniej podłoże, które powinno być suche, stabilne i nośne, tzn. oczyszczone z warstw mogących osłabić przyczepność farby, zwłaszcza z brudu, kurzu, wosku oraz tłuszczów. Poważniejsze uszkodzenia podłoża należy naprawić przy użyciu gotowej Zaprawy Tynkarskiej Atlas. W przypadku mniejszych ubytków i spękań można zastosować Drobnokruszywową Zaprawę Tynkarską Atlas lub szpachle gipsowe.
Tomasz Wojtynek GRUPA ATLAS