Pora na papę
Ostatni dzwonek na izolację i naprawę dachu. Najczęściej stosowanym do tego materiałem są papy. Ich oferta na rynku jest jednak bardzo obszerna, jak więc wybrać najlepszą propozycję? Mamy do wyboru papy tradycyjne i termozgrzewalne.
Tradycyjne są tańsze, ale ich żywotność jest krótsza od termozgrzewalnych. Papy tradycyjne są również używane jako podkład pod gonty, blacho-dachówki oraz do izolacji budynków. Można ją kleić na zimno na podłoże betonowe lub nabijać gwoździami (tzw. papniakami ) na podłoże drewniane. Cena katalogowa producenta papy tradycyjnej podkładowej P64/1200 wynosi 4,12 za m2 , natomiast papy nawierzchniowej W64/1200 wynosi 4,29 za m2. Na papy termozgrzewalne producent daje o wiele dłuższą gwarancję. Ich jakość jest też wyższa.
Firma ICOPAL oferuje szeroki asortyment pap termozgrzewalnych, są to produkty tańsze i droższe w zależności od grubości i wytrzymałości np.: HYDROBIT V60s32 (podkładowa) – 7,80 za m2, HYDROBIT V60s35 (nawierzchniowa) – 9,12 za m2; gwarancja producenta 5 lat.
Papy termozgrzewalne produkowane są w oparciu o asfalt modyfikowany. Przykładem są papy podkładowe i nawierzchniowe o handlowych nazwach: POLBIT, EXTRADACH, ZDUNBIT, JUNIOR MODODACH oraz MONOLight - jednowarstwowe pokrycie dachowe. Modyfikacja asfaltem powoduje, że okres starzenia się jest wydłużony i wynosi kilkadziesiąt lat oraz nie wymaga bieżących konserwacji. Produkty te posiadają gwarancję producenta na 15 lat.
W ofercie są także produkty niejako związane z kładzeniem papy, m.in. ICOPOL SIPLAST PRIMER – środek izolacyjny, który kładzie się pod papy termozgrzewalne i ICOPOL WATER RENOVATOR – masa asfaltowo-bitumiczna używana do renowacji starych pokryć betonowych i papowych oraz izolacji piwnic czy fundamentów.
Tomasz Swienty