Z dziejów pogranicza
Powstaje monografia Krzanowic i czeskich Sudzic. Będzie efektem najnowszych badań naukowych, który zadowoli z pewnością zarówno znawców jak i miłośników lokalnej historii.
Oba przygraniczne miasteczka wiele łączy. Obydwie miejscowości przez kilkaset lat należały do ziem Korony Czeskiej. Wspólnie przeżywały okresy rozkwitu, kiedy przebiegały przez nie szlaki handlowe. Dziś, dzieląca je niegdyś szczelnie granica, staje się tylko linią na mapie. Czesi i Polacy stają się sobie znów bliżsi. Budowanie przyszłości musi się odbywać na gruncie wspólnej historii – uznały władze Krzanowic i Sudzic. Tak zrodził się pomysł napisania monografii.
12 września Urząd Miejski w Krzanowicach złożył w Biurze Euroregionu „Silesia” w Raciborzu wniosek o dofinansowanie inicjatywy w ramach programu INTERREG III. Wspólny polsko-czeski projekt przewiduje wydanie obszernej monografii całych gmin krzanowickiej i sudzickiej. Bogato ilustrowana publikacja obejmować będzie zagadnienia z dziedziny przyrody, geografii, historii, sztuki i literatury tychże miejscowości i posłuży jako materiał edukacyjny dla szkół. Zadowoli też z pewnością znawców przedmiotu i zwykłych miłośników regionu, po obu stronach polsko-czeskiej granicy.
Przedsięwzięciu patronuje burmistrz Krzanowic – Manfred Abrahamczyk i starosta Sudic – František Petroš. Redaktorem monografii i autorem większości tekstów będzie raciborski badacz dziejów Norbert Mika, na co dzień dyrektor Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla przy ulicy Żorskiej w Raciborzu, który od jakiegoś już czasu prowadzi intensywne badania w tym zakresie. W lipcu przebywał w Statnim Archivě w Pradze, gdzie poszukiwał materiałów archiwalnych do dziejów Krzanowic i Sudic. Praska kwerenda archiwalna została uwieńczona sukcesem. Norbert Mika odnalazł nieznane dotąd repertorium dokumentów krzanowickich pochodzące z 1639 r. Zawiera ono wyciągi ze starych przywilejów tego miasta z XV – XVI wieku. Do repertorium dołączona została kopia dokumentu cesarza Leopolda Habsburga z 1677 r., w którym władca ten zatwierdził, na prośbę burmistrza i rady miejskiej Krzanowic, przedstawione mu wyciągi. Całość pisana jest głównie w języku staroczeskim, ze staroniemieckimi wtrętami. Charakter pisma wyjątkowo niestaranny i trudny do odczytania (oczywiście nie dla specjalistów od paleografii). Autorem części przyrodniczej i geograficznej wspomnianej monografii będzie Joanna Klinos, natomiast materiał ikonograficzny wykona Mariusz Janicki. Ten ostatni wykonywał już ilustracje do kilku książek.
(w)