Kobieto, daj się zbadać
Program badań przesiewowych w kierunku wczesnego rozpoznania raka szyjki macicy realizowany jest w raciborskim szpitalu rejonowym. Z tej profilaktycznej akcji, finansowanej przez Ministerstwo Zdrowia, kobiety mogą skorzystać bezpłatnie.
W ciągu kilku lat realizowania programu przeprowadziliśmy kilka tysięcy takich badań. Udało nam się wykryć wiele przypadków patologii szyjki macicy oraz nowotworów w niskim stadium zaawansowania, które można było wyleczyć - mówi Marian Ciszek, ordynator oddziału ginekologicznego. Alarmuje, że Polska należy do krajów o największej zapadalności i umieralności na nowotwory. W ciągu jednego roku na raka umiera 80 tys. osób! To średniej wielkości miasto. Można temu przeciwdziałać. Nowotwór rozpoznany we wczesnym stadium jest uleczalny w 100 procentach. Jednak żeby tak się stało, trzeba regularnie poddawać się profilaktycznym badaniom. Niestety, świadomość polskich kobiet w tej kwestii jest ciągle jeszcze bardzo niska i często zbyt późno zgłaszają się do ginekologa - tłumaczy ordynator Ciszek.
Przeprowadzane w raciborskim szpitalu badania cytologiczne szyjki macicy polegają na pobraniu z niej komórek, które następnie są ocenione pod mikroskopem. Dzięki nim można wykryć też inne choroby narządów płciowych, m.in. nadżerki, która nieleczona, może doprowadzić do nowotworu. Mariusz Kołodziej, ginekolog-położnik, odpowiedzialny za przebieg i realizację programu zapewnia, że badania przeprowadzane są w intymnych warunkach. Poradnia „K” przyjmuje codziennie, w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki w godz. 7.45-15.00, w czwartki w godz. 10.25-18.00.
(Adk)