Napraw dziurkę, póki mała
Chciałbym naprawić popękaną wylewkę na tarasie. Ubytki nie są głębokie, ale jest ich wiele. Wierzchnia warstwa posadzki może zostać betonowa, ale powinna być gładka i wyglądać estetycznie. Z takim problemem zwrócił się do nas czytelnik.
Rozwiązaniem będzie tu zastosowanie systemu Atlas Betoner. W tej technologii nanosi się kolejno trzy zaprawy cementowe, zróżnicowane pod względem własności. Pierwsza z nich, Atlas Adher, służy do wykonania warstwy kontaktowej. Zapewni ona należyte związanie podłoża z główną, naprawczą warstwą zaprawy - Atlas Filer. Właściwą gładkość posadzce nada natomiast warstwa wierzchnia, szpachlowa, z zaprawy Atlas Ender. I jeszcze istotna uwaga: zaprawy tworzące system Atlas Betoner są zarówno mrozo-, jak i wodoodporne. Dzięki temu doskonale nadają się do naprawy tarasu.
Na początek, z naprawianej powierzchni tarasu trzeba usunąć wszelkie fragmenty luźne i odspajające się, oczyścić ją z kurzu, brudu i wszelkich innych zanieczyszczeń. Jeżeli mamy do czynienia z zagrzybieniem, użyteczny będzie preparat grzybobójczy Atlas Mykos. Pierwszą z zapraw, Atlas Adher, równomiernie rozprowadzamy pędzlem lub szczotką malarską, mocno wcierając w podłoże, a zarazem tworząc warstwę kontaktową grubości maksymalnie 1 mm. Tyle wystarczy, by zagwarantować dobrą przyczepność znacznie grubszej warstwie wyrównawczej. Ważne jest, aby naniesiona warstwa kontaktowa nieznacznie wykraczała poza obszar, który naprawiamy. Atlas Filer, czyli następną warstwę, musimy nanieść dość szybko, zanim Adher wyschnie. Inaczej, trzeba będzie powtórzyć gruntowanie. Warstwę wypełniającą musimy bowiem położyć metodą „mokre na mokre".
Główną warstwę w systemie stanowi zaprawa cementowa Atlas Filer. Gdyby nie to, iż podkreślił Pan znaczenie gładkości posadzki, Atlas Filer mógłby posłużyć również jako ostateczne wykończenie. Atlas Filer nakładać należy grubszą warstwą - zależnie od konieczności, od 10 do 50 mm. Zaprawę należy równomiernie rozprowadzić po podłożu pacą stalową lub łatą, mocno dociskając, zwłaszcza w przypadku uzupełniania ubytków. W zależności od przeznaczenia warstwy wyrównawczej, powierzchnię wygładzamy pacą stalową (gdy ma np. stanowić ostateczne wykończenie) lub nadajemy jej charakter chropowaty za pomocą pacy styropianowej. Wejść na nią i położyć warstwę szpachlową Atlasa Endera będzie można już po 24 godzinach.
Naprawianą posadzkę, w trakcie prac i bezpośrednio po ich zakończeniu, należy chronić zarówno przed opadami atmosferycznymi, jak i przed nazbyt intensywnym wysychaniem. Świeżo wykonaną powierzchnię możemy zraszać wodą lub przykrywać folią. Taką pielęgnację należy prowadzić przez około 3 dni. Efekt murowany, a właściwie betonowy!
Przemysław Szlagowski GRUPA ATLAS