W skrócie - powiat raciborski
RACIBÓRZ
- Interwencje w sprawie nieprzejezdności dróg miejskich w Raciborzu należy zgłaszać do Przedsiębiorstwa Komunalnego pod numer tel. (032) 415 34 24. W przypadku dróg krajowych odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tel. w Raciborzu (032) 415 24 46. Informacji o przejezdności dróg powiatowych udziela dyżurny pod nr tel. 032 430 12 41 lub godzinach pracy PZD (od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30) pod nr 032 414 00 20. Pod te same numery można zgłaszać sygnały o braku przejezdności.
- Właściciel ośrodka „Raj” w Nieboczowach wstępnie wyraził zainteresowanie przejęciem wyrobisk pożwirowych na Ostrogu. „Raj” znajdzie się w czaszy zbiornika „Racibórz” i będzie musiał być zlikwidowany za odszkodowaniem. Przypomnijmy, że przy udziale środków unijnych miasto pierwotnie zamierzało zbudować na Ostrogu stałą bazę sportowo-rekreacyjną, ale koszty projektu wyliczono na 20 mln zł. Miasta nie stać na taką inwestycję. Zrodził się więc pomysł, by żwirownie oddać w prywatne ręce i zorganizować tu ośrodek systemem tzw. małych kroczków, z wykorzystaniem opracowań i dokumentacji posiadanych przez magistrat.
- 6 stycznia w DK „Strzecha” odbędzie się tradycyjne noworoczne spotkanie prezydenta Raciborza z radnymi oraz szefami raciborskich zakładów pracy i instytucji. Uświetni je koncert czeskiego chóru „Permonik”. 4 stycznia podobne spotkanie w Muzeum organizuje starosta. Tu wystąpi Frank Prus Trio.
- Niemieckojęzyczna Redakcja Radiowa „Die Deustche Simme aus Ratibor – Mittendrin”, Koło Naukowe Studentów Socjologii PWSZ oraz Związek Studentów Niemieckich w Polsce z siedzibą w Raciborzu zapraszają 10 i 11 stycznia na niemiecko-polskie Dni Kultury pt. „Głową w mur”. Imprezy rozpoczną się o godz. 17.00 w auli Domu Studenta. W programie: referaty „Redakcja radiowa i DFK” oraz „Mniejszość w Niemczech” a także projekcje filmów „Wojna światów” oraz „Gegen die Wand”.
- Na sesji 29 grudnia Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Franciszka Wańka. Przypomnijmy, że Waniek złożył mandat. Na kolejnej sesji w szeregi radnych wstąpi kolejny z listy „Razem dla ziemi raciborskiej”- Wiesław Szczygielski z Raciborza.
- Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu przekazała dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego warty ponad 330 zł odtwarzacz DVD, który będzie służyć do projekcji filmu edukacyjno-promocyjnego „Twój poród może być łatwiejszy - narodziny w wodzie”. Pieniądze na zakup pochodzą z wpłat 1 proc. podatku od mieszkańców powiatu raciborskiego. Fundacja, przypomnijmy, jest organizacją pożytku publicznego. Przekazane jej wpłaty stanowią podstawę do odliczeń podatkowych.
- 28 stycznia (sobota) odbędzie się w Raciborzu pierwsza giełda staroci. Kolekcjonerów zapraszamy od godz. 9.00 na ul. Lwowską do „Słoneczka”.
- Radni miejscy nie zgodzili się na odrzucenie przyjętej w kwietniu minionego roku uchwały w sprawie apelu o respektowanie praw rodziców i dzieci zamieszkałych w Raciborzu do swobodnego wyboru szkoły. Chciał tego prezydent, twierdząc, że uchwała narusza prawo oświatowe. Przypomniano, że co prawda rodzice mogą swobodnie wybrać szkołę dla swoich dzieci, ale tylko w razie, gdy ma ona wolne miejsca po zaspokojeniu potrzeb uczniów ze swojego rejonu.
- Pracownia komputerowa w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu została wyposażona w specjalistyczne oprogramowanie dydaktyczno-przemysłowe MTS, CNC, CAD/CAM do nauki oprogramowania i sterowania obrabiarek numerycznych w zakresie toczenia i frezowania oraz do tworzenia rysunków CAD/CAM i przetwarzania rysunków na programy maszynowe dla tokarek i frezarek. Oprogramowanie, jak również sprzęt komputerowy zostały zakupione przez Starostwo ze środków przeznaczonych na pomoc dla Mniejszości Niemieckiej w Polsce, z finansowym wsparciem Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Opolu.
- 25 stycznia II LO im. Adama Mickiewicza zaprasza na dyskusję pt. „Rozszerzenie Unii dotyczy również nas”. Początek spotkania o godz. 11.00.
- Radni Raciborza przyjęli plan pracy na cały 2006 r., mimo że najpóźniej jesienią dojdzie do nowych wyborów samorządowych. W styczniu rajcy zaczną od dyskusji na temat bezpieczeństwa publicznego, ochrony przeciwpożarowej i układu komunikacyjnego. W lutym mają zamiar zaktualizować strategię rozwoju Raciborza na lata 2006-2015. Nowa Rada Miasta rozpocznie swe rządy z pewnością od tego samego, a czy miasto rzeczywiście dzięki tym strategiom będzie się rozwijać, czas pokaże.
- Jeszcze w tym miesiącu mają się zakończyć prace przy modernizacji auli widowiskowej Gimnazjum nr 5 przy ul. Opawskiej. W szkole wykonano także remont dachu i szatni.
- Dzięki zakupowi dwóch radiotelefonów motoroli rozbudowano gminną sieć łączności radiowej w zintegrowanym systemie wojewody. Zamontowane zostaną w browarze i mleczarni, które dzięki temu zyskają stałą łączność ze służbami antykryzysowymi.
- Miasto podpisało porozumienie ze spółdzielnią „Kolejarz” w sprawie wynajęcia lokali socjalnych eksmitowanym osobom, którym w oparciu o prawomocne wyroki sądu przysługuje prawo do otrzymania takiego lokum. Zapewnienie lokalu socjalnego jest obowiązkiem miasta. Spółdzielnia odda gminie do dyspozycji takie mieszkania odzyskane w wyniku eksmisji.
- 4 marca o godz. 19.00 Raciborskie Centrum Kultury - D.K. Strzecha szykuje gratkę dla fanów jazzu. Tego dnia w ramach Kawiarenki jazzowej wystąpi Artur Dutkiewicz TRIO z projektem pt. Niemen.
- W ramach Roku Polsko-Niemieckiego Goethe-Institut w Monachium oraz Instytut im. Adama Mickiewicza w Warszawie ogłaszają konkurs dla młodych twórców i autorów z Polski i z Niemiec, którego tytuł brzmi „Polska-Niemcy: Instrukcja obsługi Konkurs dla młodych twórców i autorów z Polski i Niemiec”. Konkurs adresowany jest do osób w wieku od 18 do 30 lat, posiadających stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski lub Niemiec. Można zgłaszać prace w trzech kategoriach: esej/reportaż, film krótkometrażowy oraz fotografia. We wszystkich kategoriach konkursowych organizatorzy oczekują artystycznej refleksji na temat aktualnych i perspektywicznych zagadnień dotyczących sąsiedztwa polsko - niemieckiego. Pierwsza nagroda opiewa na 4 tys. euro. Więcej na http://www.de-pl.info/konkurs/.
- Od 2 do 4 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Stalmacha trwać będą kolejne VII już Zimowe Warsztaty Wokalno-Aktorskie prowadzone przez Elżbietę Zapendowską oraz Andrzeja Głowackiego. Zakończy je koncert, 4 lutego o godz. 17.00. Do udziału MDK zaprasza młodzież w wieku od 14 do 25 lat. Przesłuchania kwalifikacyjne zaplanowano na 16 stycznia godz. 17.00-19.00.
- Plan dyżurów radnych miejskich, które odbywają się zawsze w poniedziałki w godzinach od 15.00 do 16.00 w pok. 106 Urzędu Miasta: 9 stycznia – Mirosław Lenk, 16 stycznia – Henryk Majnusz, 23 stycznia – Franciszek Mandrysz, 30 stycznia – Mariusz Marchwiak, 6 lutego – Stanisław Mika, 13 lutego – Jerzy Parys, 20 lutego – Henryk Mordeja, 27 lutego – Halina Sitnikow, 6 marca – Maria Wiecha, 13 marca – Leszek Wyrzykowski, 20 marca – Wojciech Ziajka, 27 marca – Stanisław Borowik.