Mechaniczny skorpion
Raciborski „Mechanik" otrzymał trzy roboty mobilne Hexor II. Maszyny te posłużą uczniom jako pomoc naukowa.
17 marca odbyło się uroczyste przekazanie trzech takich maszyn placówce. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, zespołu konstruktorów oraz fundatorów sprzętu. Zdalnie sterowany Hexor II wyglądem przypomina skorpiona. Wyposażony jest w kamerę oraz czujniki ruchu i dotyku. Potrafi się poruszać w dowolnym kierunku. Istnieje możliwość zamontowania w nim np. syntezatora mowy oraz innych modułów, poszerzających zakres jego działania. Uczniom posłuży jako pomoc naukowa przy projektowaniu i realizacji prototypów układów elektromechanicznych, systemów sterowania oraz programowania urządzeń. Dzisiejszy elektryk powinien znać się nie tylko na śrubkach i kablach. Z drugiej strony znajomość komputera to też nie wszystko. Powinien mieć szeroką wiedzę i umiejętności, bo tego obecnie wymaga rynek pracy - mówił Jan Kalabiński, uczący w szkole przedmiotów zawodowych. Dzięki tym robotom możemy kształcić naszych uczniów na najwyższym poziomie - dodał z zadowoleniem.
Hexor II został skonstruowany przez zespół naukowców Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w ramach Laboratorium Robotów Mobilnych, przy współudziale firmy Stenzel. Sponsorem projektu jest GZE Vattenfall. Skonstruowaliśmy go z myślą o uczniach szkół średnich i studentach, by rozbudzić w nich zainteresowanie robotyką - powiedział prof. Bogusław Grzesik z PŚ. Wspólnie z Maciejem Sajkowskim wręczył trzem nauczycielom, czyli Annie Michałek, Piotrowi Kalusowi i Marcinowi Doczumińskiemu certyfikaty obsługi Hexora II.
Uczniowie i goście mieli okazję przekonać się, jak działają „skorpiony". W tym celu odbył się pokaz ich możliwości. Swojego robota, skonstruowanego samodzielnie zaprezentował też Piotr Dziadek, jeden z uczniów szkoły. Skromnie przyznał, że jego maszyna nie jest doskonała. Jednak potrafi wiele, m.in. poruszać się, chwytać przedmioty, ma również zamontowaną kamerę, z której obraz można śledzić na ekranie.
(Adk)