Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17/18 (732/733) Data wydania: 25.04.06

Nocne lanie

W Wielkanoc o północy młodzież zbiera się pod plebanią. Rozpoczyna się szmyrgus, o którym tej nocy musi być głośno w całej miejscowości.
O północy z wielkanocnej niedzieli na poniedziałek kawalerowie zbierają się pod remizą. Z okrzykiem „szmyrgus” chodzą od domu do domu. W pogotowiu mają wiadro z wodą na wypadek, gdyby spotkali jakąś dziewczynę.
 
Nocna eskapada rozpoczęła się przed plebanią. Poprzebierana młodzież, ile tylko sił w płucach zaśpiewała księdzu pod oknem pieśń „Słońce zaszło za górami”, po czym zebrani podzielili się na cztery grupy – Kolejową, Główną, Wrzosy i Habowiec – i rozeszli po wiosce. Zatrzymywali się pod każdym domem z głośnym śpiewem i okrzykiem „punta panta szmyrgus!”. Otrzymywali za to od gospodarzy drobne datki, jajka, słodycze a starsi mocniejsze trunki, zwykle przygotowane już wcześniej i pozostawione np. na schodach czy parapecie. W zamian grupa dziękowała głośnym „Bóg zapłać za szmyrgus!” i ruszała dalej z przyśpiewką na żołnierską nutę : „Szmyrgus to je fajno rzecz. Każdy szmyrgus chciołby mieć. Ale momy go dla siebie. Kto nań chodzi bydzie w niebie”. Szefem tegorocznych obchodów był Marcin Tkocz.
 
W szmyrgusie mogą brać udział jedynie kawalerowie. Kiedyś dolną granicą wieku była ukończona 8 klasa szkoły podstawowej. W każdej drużynie są koty, czyli chłopcy, którzy po raz pierwszy biorą udział w nocnym obchodzie. Na koniec zostają ochrzczeni rozbitym na głowie surowym jajkiem. Mieszkam w Niemczech, ale na szmurgus zawsze przyjadę – zapewnia Konrad Kupka. Zgodnym chórem wołają, że robią to dla podtrzymania miejscowej tradycji. Dla nas jest bardzo ważne, by ten zwyczaj przetrwał – mówi Krzysztof Fulneczek. To bardzo fajne, że młodzież potrafi się zorganizować i pójść na szmyrgus a nie na dyskotekę – dodaje Janusz Tlon.
 
Szmyrgus to jednak nie tylko lanie wody. Uzbierane nocą pieniądze młodzież przeznacza na potrzeby kościoła, a z zebranych jajek nad ranem robiona jest wielka jajecznica. W tym roku na wielkiej patelni wylądowało 600 jaj.
 
(Adk)