Kto spotyka w lesie dzika
57 jeleni, 66 saren, 8 danieli oraz 84 dziki i 14 lisów zobaczyli leśnicy i myśliwi podczas inwentaryzacji zwierzyny prowadzonej 5-7 kwietnia w raciborskich lasach. Udało się także zaobserwować dwa orły bieliki w okolicach Nędzy a na terenie pożarzyska tropy wilka.
Liczenie zwierzyny odbywa się w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie od 10 lat. Zazwyczaj ma ono miejsce na przełomie lutego i marca, w tym roku ze względu na długo zalegający śnieg i niedostępność lasu odbyła się dopiero w kwietniu. Akcja taka jest potrzebna, aby na podstawie jej wyników ustalić taki limit odstrzału, który nie zagraża gatunkowi. Inwentaryzacja dotyczyła głównie jeleniowatych, czyli tych, które mają podstawowe znaczenie dla kondycji lasu i największy wpływ na szkody. Zwierzyna drobna jest natomiast liczona metodą całorocznej obserwacji.
W inwentaryzacji brali udział pracownicy nadleśnictwa, myśliwi z kół łowieckich (m.in. Ostoja Gliwice, Ponowa Kędzierzyn Koźle i Odyniec Rudy) oraz pracownik Zakładu Łowiectwa Instytutu Badania Leśnictwa, nadzorującego całą akcję. Obliczenia wykonano w oparciu o wyniki pędzeń 18 miotów, rozłożonych równomiernie w taki sam sposób jak w poprzednich latach. Wokół miotów ustawieni byli obserwatorzy, którzy, kiedy obok przechodziła nagonka i wypłaszała zwierzynę, liczyli jej liczebność i płeć. Powierzchnia, na której odbywają się pędzenia stanowi ok. 10 % całego kompleksu leśnego nadleśnictwa. Na podstawie tych wyników oblicza się liczebność, zagęszczenie i strukturę płci populacji dla całego kompleksu. Inwentaryzacja wykazała, że na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie występuje: 630 jeleni, 725 saren leśnych, 1400 saren polnych, 50 danieli, 590 dzików, 1 wilk, 520 lisów, 620 zajęcy, 190 kun, 60 jenotów, 100 borsuków, 90 tchórzów, 1490 bażantów, 360 kuropatw. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba jeleni pozostaje na tym samym poziomie, prawdopodobnie ze względu na tę zimę, jaka była zmniejszyła się liczba saren, ale nie jest to jakiś drastyczny spadek. Pozostałe gatunki kształtują się mniej więcej na tym samym poziomie – informuje Gabriel Tworuszka z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.
(e.Ż)