Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17/18 (732/733) Data wydania: 25.04.06

Masz babo placek

Porwałem się na remont łazienki. Zacząłem od usunięcia ze ścian starych płytek, które na szczęście nie stawiały zbytniego oporu.
Pod nimi ukazały się „placki” zaprawy, a jeszcze dalej goły mur. Owe stare „placki” trzymają się dobrze, a część górna, wykończona tynkiem, wygląda na prostą. Co zatem zrobić? – pyta Michał Ćwikła.
 
Po pierwsze, należy dokonać oględzin otynkowanej ściany i ocenić jej stan – sprawdzić, czy tynk nie odspaja się i ewentualne odspojenia odkuć. Ponadto trzeba oczyścić ją z pozostałości farby. Jeżeli ocena ściany jest korzystna, to możemy wykonać warstwę tynku tylko na części z „plackami”, wyrównując ją do powierzchni znajdującej się powyżej. Proponuję użyć zaprawy tynkarskiej Atlas, która jest gotową do użycia, suchą mieszanką produkowaną na bazie najwyższej jakości spoiwa cementowego, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. Warstwa kładzionej zaprawy powinna mieć grubość od 6 do 30 mm. Bezpośrednio przed tynkowaniem należy podłoże zmoczyć czystą wodą, a jeżeli istnieje potrzeba redukcji chłonności podłoża, zaleca się zastosować emulsję gruntującą Atlas Uni-Grunt, która – dzięki dużej zdolności penetracji – wnika silnie w głąb podłoża, powodując jego wzmocnienie i ujednorodnienie parametrów całej gruntowanej powierzchni.
 
Gdy powierzchnia pod płytki jest już przygotowana, radzę w tzw. strefach mokrych zabezpieczyć ją folią elastyczną Woder E. Stosuje się ją do uszczelniania ścian w miejscach narażonych na działanie wody, czyli m.in. w łazienkach. W miejscu jej nałożenia uzyskamy elastyczną izolację wodoszczelną. Pamiętajmy jednak, aby folię Woder E nakładać na powierzchnię dopiero wtedy, gdy jest ona całkowicie sucha. Sprawdzamy to za pomocą, tzw. testu folii. Polega on na tym, że na podłożu, które chcemy uszczelniać, układamy kawałek folii z tworzywa sztucznego, przyciskamy i co najmniej po kilkunastu minutach przyglądamy się powierzchni. Jeżeli występuje na niej skroplona para, to nie możemy jeszcze układać folii. Musimy zatem odczekać i za jakiś czas powtórzyć test. Dopiero, gdy powierzchnia jest całkowicie sucha, czyli jeżeli po zrobieniu naszego testu nie wykropli się para wodna, możemy rozpocząć nakładanie folii elastycznej Woder E. Na powstałą z folii powłokę, po około 24 godzinach, nakładamy okładzinę. Zaprawę dobieramy zależnie do rodzaju płytek. W ofercie Atlasa mamy osiem klejów. Są wśród nich zaprawy uniwersalne (np. zaprawa klejowa Atlas, Atlas Plus) oraz specjalistyczne ( m.in. Atlas Karo do płytek marmurowych, zaprawa klejąca do płytek gresowych czy Atlas CAL N do płytek podłogowych).
 
Pana problem można również rozwiązać w inny sposób. Jeżeli na ścianie są nierówności na całej powierzchni, to przed położeniem glazury należy wykonać warstwę tynku na całości. W tym przypadku, tak jak poprzednio, używamy zaprawy tynkarskiej Atlas.
 
Andrzej Błaszczuk