Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (739) Data wydania: 13.06.06

Pułapka historii

Pułapka historiiBawiące się na placu zabaw dzieci odkryły dziurę w ziemi. Okazało się, że można przez nią wejść do piwnic po dawno wyburzonych budynkach.
Na niewielką dziurę w ziemi nikt nie zwracał uwagi. Do czasu, aż otwór zrobił się na tyle duży, że można było dostrzec przez niego pomieszczenie, znajdujące się tuż pod powierzchnią podwórka.
 
Pierwsze zainteresowały się tym dzieci. Zauważyła to moja koleżanka. Podeszłyśmy tam i wtedy ziemia się zapadła pod moją nogą i dziura zrobiła się jeszcze większa – mówi mieszkająca nieopodal Magda. Otwór jest na tyle duży, że można przez niego wejść do środka. Zrobił to kolega Magdy, Daniel, gdy wpadła mu tam piłka. To jakieś pomieszczenie zasypane cegłami. Nie ma tam nic ciekawego – opowiada chłopak. Dla dzieci, szczególnie małych, to bardzo niebezpieczne. Mogą w tę dziurę wpaść i zrobić sobie krzywdę – mówi Krystyna Bryła, mama Magdy.
 
Dziura znajduje się na podwórku przy ul. Solnej. Jak mówią dzieci, pojawiła się pod koniec maja. Zaniepokojeni tym rodzice 1 czerwca wezwali Straż Miejską, która taśmami zabezpieczyła teren i powiadomiła o tym administratora terenu, czyli Miejski Zarząd Budynków. Zleciliśmy jednej z firm zasypanie otworu. Jednak okazało się, że pod powierzchnią podwórka znajdują się prawdopodobnie piwnice po dawno wyburzonych budynkach. Najwidoczniej zapadło się sklepienie jednej z nich. Weszliśmy do środka i odkryliśmy pomieszczenie o powierzchni ok. 20 m kw. Zasypanie tego wymagało ściągnięcia innej firmy, dysponującej specjalistycznym sprzętem – mówi Antoni Jureczka, kierownik OGM I MZB.  Kontaktowaliśmy się z konserwatorem zabytków. Mamy zgodę na zasypanie tego pomieszczenia. Ponieważ niczego tam nie rozbieramy, prace nie muszą odbywać się pod nadzorem archeologów – zapewnia kierownik. Nie wie, co jeszcze kryje się pod powierzchnią podwórka.
 
(Adk)