Technologia przyszłości
Już niedługo powszechnie stosowane płyty DVD zaczną zastępować Blu–ray. Jest to nowy format zapisu optycznego opracowany przez Blu-ray Disc Association. Podobny jest do płyt DVD, jednak znacznie bardziej pojemny dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera.
Nazwa Blu-ray pochodzi od angielskiej nazwy używanego lasera (blue – niebieski, ray – promień). Opuszczenie litery „e” w nazwie (blu zamiast blue) jest celowym zabiegiem, ponieważ powszechnie używane słowa nie mogą być zarejestrowane jako znaki towarowe.
Nowe płytki będą miały średnicę 120 mm, grubość 1,2 mm, pojemność 25 GB (jednowarstwowy), 50 GB (dwuwarstwowy) lub 100 GB (czterowarstwowy). Zostały pokryte specjalną warstwą ochronną, która zapewnia wyjątkową trwałość, o wiele lepszą niż w płytach CD i DVD. Powłoka chroni płytę przed odciskami palców, powstawaniem rys oraz umożliwia łatwe czyszczenie.
Producentem nośników BD (Blu-ray Disk) jest firma Philips. Wprowadzając swoje najnowsze rozwiązania Blu-ray na targach Computex 2006 na Tajwanie umocniła swój wizerunek jako lidera w dziedzinie opracowywania źródeł nagrywania i przechowywania danych.
Stosowane do tej pory czytniki DVD korzystały z czerwonego lasera, w napędach BD (skrót od Blu-ray Disc) laser ma kolor niebieski. Lasery te różnią się długością fali – niebieski ma tylko 405 nanometrów, zaś czerwony aż 650 nm. Pozwala to na zmniejszenie rozmiaru pitów, a w konsekwencji – daje możliwość gęstszego zapisywania danych na nośniku. Pojemność 25 GB została wybrana ze względu na przeznaczenie tych płyt do rozpowszechniania filmów w jakości HDTV.
Kolejną różnicą pomiędzy nośnikami DVD i Blu-ray jest umieszczenie warstwy ze ścieżką zapisu. W płytach DVD (jak i HD DVD) jest ona umieszczona pomiędzy dwoma podłożami o grubości 0,6 mm. W nośnikach BD warstwa zapisywana znajduje się pomiędzy podłożami o grubościach 1,1 mm oraz 0,1 mm, co wymusza na producentach stworzenie nowych linii produkcyjnych.
Nazwa nagrywarki na razie nie jest znana. Wiadomo, że przeznaczona jest do montażu w komputerach PC (ma pojawić się również wersja notebookowa) i potrafi nagrywać płyty BD z dwoma prędkościami – 1x i 2x (zapisanie nośnika BD-R zajmie więc nagrywarce ok. 70 lub ok. 135 minut). Urządzenie potrafi również zapisywać dane na płytach DVD i CD. Powinno pojawić się w sprzedaży już w sierpniu, w cenie ok. 850 euro. W pakiecie z napędem nabywca otrzyma oprogramowanie Nero 7.
Dla użytkowników komputerów osobistych, którzy archiwizują fotografie, video bądź inne dane na dyskach twardych, Blue-ray jest najbardziej wydajnym formatem przeznaczonym do nagrywania, także wielokrotnego, stanowiącym wielki krok w rozwoju optycznych pamięci przeznaczonych zarówno dla komputerów PC, jak i urządzeń domowej rozrywki. Na płycie Blu-ray można zapisać do 9 godzin dla filmów w formacie HD, 23 godziny filmów zapisanych w standardowym formacie lub 72 płyty CD na pojedynczym dysku - zachwala nowości Krzysztof Wyleżych, handlowiec z firmy komputerowej Proxeo w Raciborzu.