Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (767) Data wydania: 02.01.07

Jeleń poległ z rąk posła

Jak obyczaj nakazuje, przed Wigilią każdy szanujący się myśliwy wyrusza do lasu, aby nakarmić zwierzynę, a dopiero potem zasiada do wieczerzy.

O tym zwyczaju nie zapomnieli myśliwi z koła łowieckiego „Odyniec” w Rudach. 23 grudnia zorganizowali tzw. polowanie wigilijne, a w samą Wigilię urządzili dokarmianie zwierzyny. 

Polowanie odbyło się z całą niezbędną oprawą. Nie mogło zabraknąć tradycyjnych sygnałów myśliwskich. Celem myśliwych były jelenie, sarny, dziki, lisy i drobna zwierzyna. Szczęśliwym królem polowania został poseł Henryk Siedlaczek, który trafił byka jelenia a następnie dorodnego dzika. Szczęście nie opuszczało także Wiktora Szendzielorza, który również upolował dzika. Wojciech Mańczyk trafił natomiast łanię. Myśliwi zostali odznaczeni tzw. złomem, czyli jodłową gałązką. Jak to na polowaniu bywa, nie obyło się bez pudlarzy. Ci również zostali „odznaczeni” specjalną gałązką. Po skończonych łowach wszyscy zebrali się przy uroczystym obiedzie.

– Już od 48 lat jestem myśliwym, od 30 lat łowczym tego koła i odkąd pamiętam, co roku były organizowane takie polowania wigilijne połączone z dokarmianiem zwierzyny – mówi Ryszard Haider, łowczy koła. – Jesteśmy nie tylko myśliwymi, ale też opiekunami zwierzyny. Dokarmianie odbywa się przez cały sezon łowiecki, czyli od 1 kwietnia do końca lutego. Jest to koniecz ne, gdyż ze wszystkich stron naszego obwodu roztaczają się pola, zwierzyna nie mogąc znaleźć pożywienia w lesie wyrządza duże straty w uprawach. W tej chwili wykorzystujemy taką karmę jaka jest dostępna u rolników, czyli kukurydzę, siano, owies, buraki pastewne i różne zbożowe i cukrowe odpady. Ryszard Haider żałuje, że zaginęło tak wiele dawnych zwyczajów myśliwskich. – Kiedyś łowiectwo było bardziej popularne. Było więcej myśliwych i zwierzyny. Aby dobrze obstawić polowanie, powinno być co najmniej 15 myśliwych, dzisiaj było nas tylko 11. Nie wszyscy też pamiętają o dawnych zwyczajach. Według starej tradycji przed polowaniem należy złapać za kolano niewiastę. Aby mieć większe szczęście myśliwy nie powinien się też tego dnia golić, czego sam dokładnie przestrzegam – żartuje Ryszard Haider.

Ewelina Żemełka