Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (779) Data wydania: 27.03.07

Materiały dla potomnych

Koniec wojny i trudne lata po 1945 r. dokumentuje książka opracowana i wydana z inspiracji władz Krzyżanowic.

Opracowanie powstało w ramach projektu „Karty wspólnej przygranicznej historii – materiały do edukacji regionalnej“, na który gminie udało się pozyskać grant z Unii Europejskiej – Programu INTERREG IIIA Czechy – Polska – Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie „Silesia”. – Literatura poświęcona końcówce wojny na pograniczu polsko-czeskim jest wyjątkowo uboga. Postanowiliśmy wypełnić tę lukę, spisując wywiady z mieszkańcami sołectw gminy Krzyżanowice oraz partnerskich gmin czeskich – Haci, Piszta i Szilerzowic. Udało się dotrzeć do osób, które pamiętają przełom 1944 i 1945 r. Ich relacje są nieraz wstrząsające. Zadają kłam propagandzie doby PRL-u, która nic nie wspominała np. o konflikcie granicznym między Polską a Czechosłowacją – mówi wójt Leonard Fulneczek.

Przeprowadzenia wywiadów oraz opracowania szkicu, poświęconego sytuacji na pograniczu polsko-czeskim w 1945 r. i krótko po wojnie, podjął się Krzysztof Stopa, pracownik raciborskiego Archiwum. Efektem jego pracy jest dość obszerna książka, która z końcem marca ukaże się pod tytułem „Wojna – pokój – ludzie. Karty wspólnej przygranicznej historii 1945”. Zawiera wstęp historyczny, wywiady, kopie dokumentów oraz reprodukcje dawnych pocztówek z miejscowości gminy Krzyżanowice, Haci, Piszta i Szilerzowic. Co ważne, treść drukowana jest w języku polskim i czeskim.

– Zdecydowaliśmy się na wydanie 1000 egz. Wszystkie na pewno w mig się rozejdą. Znaczna część trafi do szkół. Intencją naszą było nie tylko zachowanie dla potomnych wspomnień świadków tamtych wydarzeń, ale również zredagowanie materiałów do edukacji – podkreśla wójt Fulneczek.

(waw)