Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (781) Data wydania: 10.04.07

Będzie zgoda, będzie wał

Jeszcze 4 km brakuje, aby dokończyć budowę wału w gminie Kuźnia i połączyć go z woj. opolskim.

Aby to było możliwe, potrzebna jest zgoda rolników, właścicieli gruntów potrzebnych pod budowę wału przeciwpowodziowego.

Ci ostatni nie chcą oddać swojej ziemi, dopóki nie dostaną gruntów zamiennych. Właśnie tej sprawie poświęcone było spotkanie, które odbyło się 30 marca w Urzędzie Miejskim. Uczestniczyli w nim: projektant wałów Stanisław Staniszewski, prezes Śląskiej Izby Rolniczej w Katowicach, przedstawiciele Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych i Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Opolu oraz Alfred Brzoska, rolnik z Turza i przedstawiciel Izby Rolniczej.

Rolnicy domagają się zamiany terenów, które znajdą się w tzw. międzywalu. Tracą bowiem grunty wysokiej jakości II i III klasy bonitacyjnej. Niektórzy mają tam nawet 60% swoich gruntów. Ponadto, jeśli nie ubezpieczą 50 % gruntów, nie mają szans na otrzymanie dopłaty unijnej.

Podczas spotkania udało się dojść do porozumienia z Agencją Nieruchomości Rolnych, aby rolnicy otrzymali teren zamienny, położony w gminie Nędza, chodzi o gospodarstwo rolne Trawniki. Agencja zobowiązała się rozeznać, jakie są możliwości pozyskania tych gruntów i przygotować propozycję w tym zakresie do końca kwietnia. Mowa o 30 ha gruntów, bo taka ilość byłaby satysfakcjonująca dla rolników.

– Jesteśmy zadowoleni z tych ustaleń. Widać dobrą wolę ze strony Agencji i myślę, że jest szansa, żeby pozyskać te grunty – mówi Bogusław Wojtanowicz, wiceburmistrz. – Ten wał to dla nas priorytet, musimy tę sprawę doprowadzić do końca, stąd intensywne działania w tym zakresie – dodaje. Jak mówi wiceburmistrz, potrzebne byłoby dokonanie zmian w prawie, w celu zakwalifikowania terenów w międzywalu jako inwestycji dobra publicznego. Rolnicy mieliby wtedy większą szansę dostać odszkodowanie lub grunty zamienne. – Chcemy się również starać o zwrot utraconych dochodów z tytułu zwolnień od podatku rolnego gruntów położonych pod wałami przeciwpowodziowymi i w międzywalu – mówi Bogusław Wojtanowicz.

Kolejne spotkanie poświęcone tej sprawie przewidziane jest na maj.

(e.Ż)